Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

Çavuşoğlu’ndan dikkat çeken açıklama!

14 Şubat 2018
376 kez okundu
Çavuşoğlu’ndan dikkat çeken açıklama! için yorumlar kapalı

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, öyle TV kanalları gezip açıklamalarda bulunan siyasilerden değil. Ne zaman TRT Haber’e çıksa bilin ki o zaman önemli açıklamalarda bulunacaktır. O yüzden AK Parti İl Başkanlığı’nın dün telefonlarımıza geçtiği “Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu bu akşam saat 20.50’de TRT Haber’in canlı yayın konuğu olacak” mesajını alır almaz TV karşısına kilitlenenlerdenim.

İyi ki izlemişim. Çünkü önemli açıklamalarda bulunmakla kalmadı ABD’ye, Suriye’de askerimize silah çeken terör örgütlerine sağladığı kaynak ve fonlar için de hükümet kanadından ilk sert tepkiyi verdi. Konuşmalarından benim anladığım “Ayağınızı denk alın!” demeye getirdi.

Önce ülkemizi 15 Temmuz’dan sonra ciddi ciddi hedef tahtasına oturtan ABD’nin son atraksiyonlarından biri olan gelişmeyi aktarayım.

Toplumdaki genel kanı Suriye’deki Afrin operasyonunda askerlerimizin görünürde PKK, YPG, PYD uzantısı terör örgütlerine karşı mücadelesinden ziyade gerçek anlamda Amerika ile savaştığımız noktasında. Çünkü biliyoruz ki ABD bu örgütleri hem para, hem silah teçhizatı anlamında finanse etmekle kalmıyor, istihbarat paylaşımı ile askeri eğitim de veriyor.

Son örneği de ABD savunma sanayisinin merkezi ve askeri üssü olarak bilinen Pentagon’dan geldi. Pentagon 2018 yılı mali bütçesinde Suriye’deki terör örgütü uzantılarına DAEŞ’le mücadele adı altında 500 milyon dolar bütçe ayırırken, bu rakamı 2019 yılı mali bütçesinde 550 milyon dolara çıkardı.

******                         ******                               ******

İşte önceki gece TRT Haber’in canlı konuğu olan Hakan Çavuşoğlu, ABD’nin bütçesinden Suriye’ye böylesine büyük miktarda fon ayırmasının kabul edilemez olduğunu söyledi:

“Binlerce tır dolusu silahın bunların kolu olan PYD’ye teslim edilmesi ve ‘300 bin kişilik sınır ordusu kurma’ söylemi bardağı taşıran son damla oldu. Bıçak kemiğe dayandı. Sonuç itibarıyla bu harekât başlamış oldu”.

Çavuşoğlu, ABD’nin devamlı uyarıldığını da hatırlattı:

“ABD’nin Türkiye ile hareket etmesi, terör örgütü olarak gördüğümüz PKK/PYD/YPG’ye karşı Türkiye’nin yanında yer alması gerekir. Amerika’nın bu tutumu devam ediyor. Amerika’nın kendi içinde, bu noktada farklı beyanatların ortaya çıktığını görüyoruz. Yıllardan beri yaptıklarının doğru olmadığını söylüyoruz ama bu noktada bir değişiklik yok.

Tepkisi sertti:

“Bu noktadaki tavrımız net. ABD’nin bu tutumunu devam ettirmesi bizim açımızdan zaten tanıdığımız, bildiğimiz ama iki ülke arasındaki ilişkileri neredeyse koparacak seviyeye getirecek bir yaklaşım.”

Çavuşoğlu’nun şu sözlerinden de yakında bir diplomatik atağın yaşanacağını anlıyoruz:

Çünkü savaşı kazanabilirsiniz, bir yeri ele geçirebilirsiniz ama bu masaya geldiğinizde sizin meşruiyet nedeniniz olmaz. Sonuçta burada yapılacak Cenevre görüşmelerinde bu konular masaya yatırılacak ve değerlendirilecek. Onun için sahadaki oldubittilerle Suriye meselesini çözmek, Suriye’de kalıcı sonuç elde etmek mümkün değildir. Masa başında konuşulacak ve herkes eteğindeki taşı dökecek”.

Zaman zaman heyecanlı olduğu için hızlı hızlı konuşan, zaman zaman da çok sert tavır takınarak ses tonunu yükselten Çavuşoğlu açıklamalarında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu da unutmadı.

Kılıçdaroğlu’nun  Afrin açıklamasının terörist grupları ve destekçilerini sevindirdiğini söyleyip, kabul edilemez olduğunu belirttikten sonra ülke için kritik durumlarda hep manipülasyon yaparak, milli duruşun dışına çıktığını ima etmesi de dikkat çekici açıklamalarındandı:

“Kılıçdaroğlu hangi kritik aşama varsa, hangi noktada Türkiye için önemli bir konu varsa orada çıkıp algı manipülasyonlarına olanak sağlayacak şekilde hareket ediyor. Bir operasyon aparatı gibi davranıyor Kılıçdaroğlu Türkiye’ye.”

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun TV’den yaptığı bu açıklamaların, program bitiminde anında haber kanallarında ilk sıralarda yer bulduğunu da belirtmeliyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.