Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Celal Talabani hayatını kaybetti!

4 Ekim 2017
Celal Talabani hayatını kaybetti! için yorumlar kapalı
Celal Talabani hayatını kaybetti!

Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani dün tedavi gördüğü Almanya’da hayatını kaybetti. Saddam sonrası Irak’ın ilk seçilen cumhurbaşkanı olan Talabani, 2005-2014 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüştü. 

Irak’ta iki dönem cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Talabani, 17 Aralık 2012’de başkent Bağdat’ta beyin kanaması geçirmiş, bir gün sonra ambulans uçakla Almanya’nın başkenti Berlin’e sevk edilmişti. Talabani 579 günlük tedavinin ardından 20 Temmuz 2014’te Süleymaniye’ye geri dönmüştü.

Talabani, en son temmuzda İran’ın başkenti Tahran’a ziyarette bulunmuştu.

IKBY’DE 7 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’nin hayatını kaybetmesi nedeniyle 7 günlük yas ilan etti.

Barzani, Talabani’nin ölümü nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, “Celal Talabani gibi bir liderin aramızdan gitmesi halkımız için büyük bir kayıptır ve yeri de kolay bir şekilde doldurulamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ailesi ve IKBY halkına başsağlığı dileyen Barzani, Talabani’nin vefatından dolayı IKBY’de 7 günlük yas ilan edildiğini kaydetti.

Irak meclisi tarafından görevden uzaklaştırılan KYB’li Kerkük Valisi Necmeddin Kerim de Talabani’nin ölümünden dolayı kentteki tüm bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.