Havadis16.com - 21 Temmuz 2018, Cumartesi

ÇEMATEM umut oldu

24 Ekim 2016
ÇEMATEM umut oldu için yorumlar kapalı
ÇEMATEM umut oldu
Bursa Dörtçelik  Ruh Sağlığı ve Hastalıkları  Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezinde (ÇEMATEM) madde bağımlısı 18 yaş altındaki 196 kişi yatarak, 550 hasta ise  ayaktan tedavi edildi.
 
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Görükle Mahallesinde bulunan Dörtçelik ÇEMATEM Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye’deki dört merkezden biri olma özelliği taşıyor. 18 yaş altındaki madde bağımlısı çocuklara tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri verilen 12 yataklı merkezde, kullanım bozukluğu olan çocuklar gerekli görülürse yatırılarak ilaçla tedavi görüyor. Aynı zamanda arındırma, psikoeğitim, bireysel ve grup terapileri ile çocuklara resim, el işi, müzik, spor ve benzeri aktivitelerle bağımlılıktan kurtulmaları ve becerilerini geliştirmeleri konusunda yardımcıda olunuyor.
 
Uyuşturucuya bulaşmış çocuklara çare, ailelerine de tedavi sürecinde ve sonrasında rehber olduklarını belirten ÇEMATEM Sorumlu Hekimi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Hüseyin Uslu, “Tedavi uzun bir süreç gerektiriyor. Sonrasında da desteğe devam ediliyor. Aileleri çocukların davranışlarındaki değişiklikleri gözlemlemeli ve dikkatli olmaları konusunda uyardı.”
Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr.Rüstem Aşkın ise “Gençlerde özellikle sentetik uyuşturucular olmak üzere madde kullanımının giderek arttığını, gençleri  maddeye iten nedenler arasında ailesel faktörler, kötü arkadaş çevresi, yoksulluk, eğitimi yarıda bırakma, işsizlik, şiddet ve benzeri konular” olduğunu ifade etti. Prof.Dr.Aşkın, “Ailelerin çocuklarının bağımlı olduklarını öğrenme süreleri uzun zaman alabiliyor.Bu yüzden ailelerin çocuklarından en küçük bir şüphe duydukları takdirde mutlaka bir uzmandan yardım almalarını” söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.