Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Cenazeye karayolu engeli

29 Ağustos 2013
Cenazeye karayolu engeli için yorumlar kapalı
Cenazeye karayolu engeli

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesine bağlı Yeni Akçayır köyünde vatandaşların ulaşım konusunda sıkıntı çekmesine sebep olan bölünmüş yol, cenaze kaldıran köylülere de zor anlar yaşattı.

Eskişehir-Kütahya karayolunun 12’nci kilometresinde duble yolla ikiye ayrılan Yeni Akçayır köyünde, dün hayatını kaybeden köy sakinlerinden 74 yaşındaki Asiye Tulun’un cenazesinde vatandaşlar büyük zorluk yaşadı. Cenaze namazını köyün camisinde kılan cemaat, cenazeyi defnetmek için bariyerleri aşarak duble yolu geçmek zorunda kaldı. Trafiği kesen köylüler, cenazeyi karşıya geçirdikten sonra yolun sağından yürüyerek mezarlığa ulaştı.

Cenazenin karşıya geçirilmesinde yaşanan sıkıntı hakkında konuşan Asiye Tulun’un yakını Niyazi Tulun (67), ‘‘Buradan cenaze geçireceğiz. Nasıl geçecek bu cenaze? Yol işlek, vasıtaları nasıl durduracağız? Buna bir çare olması lazım’’ dedi.

Yaşanan mağduriyetlerini dile getiren köylüler, köyün bu sıkıntısının giderilmesi için alt ya da üst geçit yapılması gerektiğini söyledi. Bir üst geçit yapılması halinde bu yaşanan durumun kişilerin can sağlığını koruyacağını ifade eden Mümin Şeremet (67), ‘‘Buradan köyün ihtiyarları geçemiyor. Ben kendim sakat halimle buradan geçemiyorum. Bunu bir düşünmek lazım. Biz altgeçit yapılmasını istiyoruz’’ diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından, bölgede altgeçit tasarlanması için yeterli düşey gabari bulunmadığı, bu kesimdeki mevcut sola sığınmalı kavşağın, geri dönüşlere olanak sağlayacak hemzemin dönel kavşak olarak yapılması planlandığının açıklaması üzerine köy muhtarı Fikret Şenev, ‘‘Eskişehir-Kütahya karayolu köyümüzün ortasından geçti. Köyümüzün komşuları birbirine gidemez oldu. Bunun için altgeçit istiyorum. Karayolları yetkilileri, ’Kod farkı kurtarmıyor, size üst geçit yapalım’ diyor. Biz de cenazeyi geçirmek için merdiven çıkmam istemiyoruz. Bunun için karayolunda altgeçit yapılması gerekiyor. Karayolları, köyün girişine dönel kavşak yapmak istiyor. Bu araçlar için faydalı, bize bir faydası olmayacağı görüşündeyiz. Cenaze geçerken azalara yolu kestiriyorum. Bariyerlerin bir bölümünü geçmek için açtık ancak, ‘Burada herhangi bir ölüm olursa biz suçlu oluruz’ diyorlar. Biz ne yapacağımızı şaşırdık. Kadınlar bariyerlerden sürünerek geçiyor. Traktörlerle ters yönden gitmek zorunda kalıyoruz. Yan yol yapılacak dendi ama yapılmadı” ifadelerini kullandı.

Cenazeye karayolu engeli Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.