Havadis16.com - 17 Ocak 2019, Perşembe

Cennet Cankılıç: AK Parti’ye neden oy verdiler?

6 Temmuz 2018
Cennet Cankılıç: AK Parti’ye neden oy verdiler? için yorumlar kapalı
Cennet Cankılıç: AK Parti’ye neden oy verdiler?

AK Parti sadece kendi seçmeninden mi oy alıyor?

Sorunun cevabı net:

Hayır!..

Yaşadığım 2 basit örneği vereceğim.

Erken seçim kararı alındığında Bursa’da matbaa işleri yapan bir tanıdığım “Bu sefer size oy moy yok”dedi.

“Neden?” dedim.

“Ekonominin halini görmüyor musun. Siz biraz dinlenin!” cevabını verdi.

Daha önce kime oy verdiğini sorduğumda “AK Parti’ye vermiştim ama bu sefer kararlıyım” dedi.

Siyasi görüş bakımından merkezde yer alan bu tanıdık, seçimlere bir hafta kala WhatsApp’tan Erdoğan ve AK Parti lehine paylaşımlarda bulunmaya başladı.

Seçimlere son 2 gün kala aradım.

 “Hayırdır, hani bize oy vermeyecektin?”

“Kararımı değiştirdim” dedi.

Önce durumu anlattı:

“Yine kızıyorum, ben orta ölçekli bir iş adamıyım. Yanımda 50 kişi çalıştırıyorum. Geçen yıl Almanya’dan matbaa makinesi aldım, avro ile. Yarısını peşin verdim, kalan yarısını kredi çektim.  Şimdi dövizin yükselmesi ile aldığım makinelerin bana maliyeti 2 katına çıktığı gibi, ödeme zorluğu çekiyorum. Kağıt desen öyle. Dolar kuru üzerinden alabiliyoruz, bir ay içinde 3 kere kağıda zam yapmak zorunda kaldık, müşteriye anlatamıyorsun, pek çok basım işini bu ay alamadım”

Ardından da gerekçesini:

“Düşündüm taşındım, yeni sistemi getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan. Dedim ki yeni yola girmişken risk almayayım, Erdoğan’la devam edeyim. Sistemi o oturtsun. AK Parti de 16 yıldır iktidarda. Ben o iktidara geldiğinde bir matbaada çalışıyordum. Bakıyorum şimdi iş yerim var ve yatırım içindeyim. Eğer bu seçimde başka biri gelirse ben riske girer, kazanımlarımı kaybedebilirim. O yüzden aklımı dinledim ve istemeyerek de olsa bu partiye oy verdim!”

********                         *******                         ********

İkinci örneği de bir meslektaşımdan geldi.

Kendisi sol görüşlü.

Üniversite yıllarında aktif olarak da gençlik hareketlerinde bulunmuş.

Dünkü görüşmemizde şaşırtıcı bir cümle kullandı:

“Bu seçimlerde Erdoğan’a oy vermemek akılsızlık olurdu!” 

Nedenini de şöyle açıkladı:

“Türkiye’nin artık değişen dünya düzenine ayak uydurması ve kendi sistemini yenilemesi gerekiyordu. Siyasetin nefes alması. Eski usul ve yönetim biçimiyle yol almamız mümkün değildi. O yüzden 16 Nisan referandumunda evet oyu verdim. Şimdi o sistemin gelmesini isteyen birisi olarak, Erdoğan’dan başkasına oy vermemem gerekiyordu ve ben de bunu yaptım. Çünkü yeni sistemi yerleştirecek başka lider göremedim. Ayrıca ekonomik nedenler de etkili oldu. Başka bir lider veya parti gelseydi, onlar devlete yerleşinceye kadar benim cebimdeki param eriyip gidecekti”.

İşte AK Parti’yi bir kere daha en zor döneminde iktidar yapan nedenlerden en önemlileri. Sadece kendi seçmeninden veya sağ kesimden oy almıyor. Soldan da yadsınamayacak derecede destek  görüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.