Havadis16.com - 17 Ocak 2019, Perşembe

Cennet Cankılıç : Bu süreçte Türkiye’nin AK Parti’ye ihtiyacı var!..

29 Haziran 2018
326 kez okundu
Cennet Cankılıç : Bu süreçte Türkiye’nin AK Parti’ye ihtiyacı var!.. için yorumlar kapalı

Birkaç gündür yazıyorum, sandık sonuçlarını iyi değerlendirmek gerek diye… Halk bu seçimlerde öyle bir ince ayar çekti ki öyle net mesaj verdi ki değme siyaset bilimcileri dahi kâğıt üzerinde bu sonucu bulduramazlardı.

En büyük ihtarı da iktidar partisine verdi. Oylarını bir önceki seçime göre yüzde 7 oranında düşürdü, Meclis’te de vekil sayısını indirip, MHP’ye mahkûm etti.

Cumhurbaşkanı da o gece bu sonucu ilk gören oldu. AK Parti Genel Başkanı olarak geleneksel balkon konuşmasında ortada çok büyük bir zaferin olmadığını açık ve samimi şekilde ifade etti:

“Şunu açıkça belirteyim, sandıkta partimize verdiğiniz mesajı aldım”.

7 Haziran’da da “mesajı aldık” diyerek gereğini yapmış ve Türkiye’yi 1 Kasım seçimleriyle yeniden siyasi rayına oturtmuştu. Şimdi de aynısını yapacağına kuşkumuz yok.

Peki, AK Parti’nin en güçlü olduğuna inandığımız bir dönemde oy kaybı ne anlama geliyor?

– Toplumda muhalefet sevdalılarına göre bu bir erimenin başlangıcı.

“Artık kim tutar AKEPE’yi!”

Türk siyasi hayatındaki örneklerden de yola çıkıp DP’yi, ANAP’ı ve DYP’yi örnek gösteriyorlar.

Doğrudur! Türkiye’nin en güçlü partisi DP bile 15 yıl yönetebildi.

AK Parti için bu değerlendirmeyi yapmak, içinde bulunduğumuz konjonktürde doğru değil…

Neden mi?

Çünkü Türkiye’nin kaderi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AK Parti’nin gücüyle doğru orantılı.

*******                          *******                          ******

Nasıl ki Cumhuriyet’in ilanı olan 1923 Türkiye’nin en büyük değişim ve dönüşüm projesinin başlangıcı ise tek partili sistemden çok partili demokratik hayata geçtiğimiz 1946 seçimleri de ikinci büyük değişim ve dönüşüm süreci ise;

Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş yaptığımız 24 Haziran da Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük değişim ve dönüşüm projesidir.

Artık hiçbir şey eskisi gibi işlemeyecek.

Türkiye; meclisinden yürütmesine, bakanlıklarından ilçelerdeki daire müdürlüğüne, valiliğinden Cumhurbaşkanlığı kurumuna kadar sil baştan yeniden yapılandırılıyor.

Tepeden aşağıya doğru bir değişimin başlangıcındayız.

Değişim sadece kamuyu kapsamıyor, siyasetten iş dünyasına, STK’lardan meslek odalarına kadar sivil alan da topyekûn içinde.

Bu değişimin startını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve onun kurduğu AK Parti oldu. Türkiye 16 yıl önceki o eski Türkiye değil.

Türkiye devrim niteliğinde pek çok yeniliklere ve dönüşümlere imza attı. AK Parti sadece kalkınma hamlesinin lokomotifi olmadı, Türki cumhuriyetlerinin abisi, yoldaşı, İslam coğrafyasının ve mazlumların Erdoğan liderliğinde umudu oldu.

Şimdi Türkiye yeni bir başlangıç noktasında ve bu noktada değişimin adresi olarak umutlar yine Erdoğan’ın genel başkanlığındaki AK Parti’de.

Ne olursa olsun, Türkiye’nin AK Parti’ye ihtiyacı var. AK Parti de bu sorumluluğunun bilinciyle kendine artık çekidüzen vermeli. Büyük ve güçlü Türkiye yolunda değil yüzde 7, yüzde bir bile oy kaybına tahammülü olmamalı!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.