Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Cennet Cankılıç : Gözler AK Parti’deki son değişimde!..

7 Ağustos 2018
Cennet Cankılıç : Gözler AK Parti’deki son değişimde!.. için yorumlar kapalı
Cennet Cankılıç : Gözler AK Parti’deki son değişimde!..

Partilerin önünde yerel seçim takvimi var.

Mart 2019’dan Ekim 1018’e çekilme olasılığının yüksek olduğu seçimler için AK Parti ve CHP’de kıyasıya bir mücadele de başlamış durumda. Her iki parti yerel seçimlere teşkilatlanma yapısını tamamlamış olarak yeni, dinamik ve güçlü yönetimlerle girmek istiyor.

Yani değişmiş güçlü ve dinamik kadrolarla.

Bu konuda her zamanki gibi değişimin tek adresi olarak AK Parti öne çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemle beraber önce Meclis’teki AK Partili vekilleri yeniledi, ardından meclis idari yönetimini. Sonra da yeni sistemin yeni kabinesini.

Hafta sonu da AK Parti Kadın Kolları’nın üst yönetimi yenilendi. Lütfiye Selva Çam’ın yeniden genel başkan seçildiği büyük olağan kongrede MKYK’da büyük ölçüde değişikliğe gidildi. Gelen bilgilere göre kadın kollarının listesi üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisi çalıştı.

Şimdi ise sırada büyük olağan kongre var.

Bayram öncesi 18 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirilecek büyük kongre için parti genel merkezi çalışmalarını sürdürüyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Devlet Başkanı sıfatıyla kongreye katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’ten ve Bakanlar Kurulu’ndan sonra parti üst yönetiminde de ciddi büyük değişiklikler yapması bekleniyor.

O yüzden kulisler bir hayli hareketli.

Önce 40 kişilik MKYK seçilecek. Ardından 13 kişilik MYK belirlenecek.

*******                             *******                         *******

Kulislerde yer alan bilgilere göre;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis içinden çok fazla ismi yeni yönetimlere alma taraftarı değil. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeniden görevleri gereği MKYK’da temsil edilmesine kesin gözüyle bakılırken, parti yönetimine dışarıdan pek çok genç ve nitelikli ismin girmesine de kesin gözüyle bakılıyor.

Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan partinin değişim sürecinde gençleşmesine ayrı bir önem veriyor.

Bu arada Bursa açısından da 18 Ağustos büyük kongresi önemli bir gün.

“Bursa’dan parti üst yönetimine isim girecek mi?” İşte bu soru parti içinde artık dillendirilmeye başlandı ve büyük bir merak konusu olarak öne çıkıyor.

*******                           *******                     ******

CHP değişime direniyor!..

Yerel seçimler öncesi değişim için çalışmaların muhalefet bazında sürdüğü parti olarak öne çıkan CHP’de ise sular durulmuyor.

600 imza toplandı, toplanmadı tartışmalarında son sözü CHP Genel Merkezi kurultay yapılmayacak şeklinde söylemeyi beklerken, Muharrem İnce’nin etrafında kilitlenen muhalifler artık kurultayın kaçınılmaz olduğu görüşünde.

CHP eğer bu dirençle yerel seçimlere giderse, bir önceki seçimlerden farkı olmayan sonuçlarla karşılaşacaktır ki bu da elbette AK Parti’ye yarayacaktır!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.