Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

Cennet Cankılıç : “‘İl Başkanlığı’nda değişim süreci başladı!”

8 Ağustos 2017
Cennet Cankılıç : “‘İl Başkanlığı’nda değişim süreci başladı!” için yorumlar kapalı
Cennet Cankılıç : “‘İl Başkanlığı’nda değişim süreci başladı!”

Her şey Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Teşkilatlarda metal eskimesi olduğunu görüyorum” sözleriyle başladı.

Ve bu kapsamda geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti genel başkanı olarak katıldığı MKYK toplantısında, 81 ilin il başkanlarının raporlarını tek tek incelediği ve ilk etapta aralarında İstanbul, İzmir ve Bursa’nın da bulunduğu 5 büyük il ile diğer birkaç ilde değişim için düğmeye bastığı yönünde haberler akmaya başladı.

Hatta uzun süredir Bursa siyasi kulislerinde Cemalettin Torun’un istifasının istendiği konuşulurken, yerine de eski milletvekili, iş adamı Önder Matlı’nın ismi geçti.

Matlı’nın yaklaşık 10 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi ve son bir haftadır Ankara’da bulunması da bu iddiaları güçlendirdi.

İşte dün AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nda değişim için süreç resmen başladı.

İl Başkanı Cemalettin Torun parti il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında beklenen o açıklamayı yaptı:

“Kongrede aday değilim.”

“Kongre sürecinde bayrağı yeni arkadaşıma teslim edeceğim.”

*****                      *****                            *****

Yanına il başkan yardımcıları ile yönetim kurulu üyelerinin bir kısmını alarak yaptığı basın toplantısında, süreci kısaca özetleyen İl Başkanı Cemalettin Torun 1 Aralık 2013’te Sedat Yalçın’ın istifası ile vekalet ederek başladığı il başkanlığı görevini 15 Ocak 2014’te asaleten atanarak, sonra da olağan kongre süreciyle devam ettirdiğini ve 4 yıl bu görevde kaldığını söyledi.

4 büyük kongre atlattığını, 1 referandum, 2 genel seçim, bir yerel seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi yaşadığını ve hepsinden de Bursa olarak alnının akıyla çıktıklarını anlattıktan sonra, “Arkadaşlar, siyasette makamlar, görevler gelip geçicidir. Ben il başkanlığım süresince 3 başbakan, 4 bakan değiştirdim. Ben nasıl ki bu makamı benden önceki arkadaşımdan aldıysam, şimdi de bayrağı bir başka arkadaşıma devretmenin vakti geldi. Önemli olan makamlar değil, dava adamı olmaktır.” dedi.

******                            ******                       ******

Kendisine görevi ne zaman bırakacağı da soruldu.

Verdiği cevap “Bizde bu tür görev devir teslimleri istişarelerle olur. Genel Merkezimiz  ne zaman uygun görürse bayrağı uygun göreceği arkadaşıma teslim ederim” oldu.

Yine kulislerde yoğun olarak yerine geçeceği dile getirilen eski Milletvekili Önder Matlı da soruldu.

Kendisinin de bunları duyduğunu ve hatta Önder Bey’i aradığını ama aralarında kesinlikle bir polemik yaşanmadığını söyledi. Yerine gelecek isme de nasıl ki kendisinden önceki il başkanları destek çıktı ise aynı desteği vereceğini de söylemeyi ihmal etmedi.

Evet buraya kadar olan açıklamalar, kendisinin siyaseten yapması gereken açıklamalar ve uyması gereken teamüller.

Referandum sonrası düzenlediği basın toplantısından elde ettiğimiz izlenim, kongrelerde yeniden aday olacağı yönünde idi.

Sonradan bu makamda bir değişimin olması zorunluluğu geldi ve yerine isim arayışları başladı.

İşte bu noktada geçen hafta sonuna doğru Genel Merkez takdirini belirterek, kendisiyle yola devam etmeyeceğini deklare etti ve sürecin başlatılması için de basın toplantısı ile bunu kamuoyuna iletmesi istendi.

İşte dün kısa ve öz gerçekleşen toplantı, Genel Merkez’in isteği ile gerçekleşen bu makamdaki değişimin önünü açma toplantısı idi.

*****                      ******                          *****-

Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

Öner Matlı ismi kesinlik kazanmış durumda. Zira isim üzerinde milletvekillerinin de onayı alındı. Muhtemelen bu hafta içinde Matlı, Ankara’dan yetki belgesini alarak göreve vekaleten atanacak.

Tahminim görev devir teslimi hafta sonunu bulmadan gerçekleşir. Matlı, Torun’un yıpranmış ekibiyle göreve devam etmek istemeyecektir. Kaldı ki, Genel Merkez de atamasını yapar yapmaz yeni bir ekip oluşturmasını, kongre sürecini bu ekiple yürütmesini talep ederek elini rahatlatacaktır.

İl yönetimi ataması da önümüzdeki 15 gün içinde kesinlik kazanır. Kurban Bayramı’nda bayramlaşma programında yeni il başkanı yeni yönetimiyle partililerin önüne çıkacaktır. Ardından il başkanı, ilçe başkanlarının değişim sürecini yönetmek için kolları sıvayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.