Havadis16.com - 17 Ocak 2019, Perşembe

Cennet Cankılıç : Sağlık Kurulu için 9 ay sonra randevu verildi!

13 Temmuz 2018
Cennet Cankılıç : Sağlık Kurulu için 9 ay sonra randevu verildi! için yorumlar kapalı
Cennet Cankılıç : Sağlık Kurulu için 9 ay sonra randevu verildi!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi beraberinde sadece siyaseti ve devletin üst kademesini yapılandırmayacak, değişim yukarıdan aşağıya doğru kamuyu da etkileyecek. Ofis ve kurulların kurulmasından tutun da, bürokrasideki atamalar, daire müdürleri,  şube müdürleri ve elbette bürokratik işleyiş sistemi de tamamen değişecek.

Değişmeli de…

Öncelikle sistem revize edilirken,  hantal işleyiş çarkı bir an evvel hızlandırılmalı.

Önceki gün çok yakın bir tanıdığımın başına gelen olayı aktardığım da ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak.

İsim lazım değil.

Gerekirse yetkili şahıs aradığında rahatlıkla sunarım.

*****                                *****                            ******

Yakın arkadaşımın oğlu  14 yaşında. Genelde bu yaşlarda ağız içinde ve çene yapısında bozukluklar ortaya çıkabiliyor ve erken yaşta müdahale edildiğinde önüne geçilebiliyor. Arkadaşımın oğlunun da diş sıralanmasında bozukluk saptanıyor, diş hekimine muayene ettirdiğinde  diş teli takılması  gerekiyor cevabını alıyor.

Diş teli genelde hastanın durumuna göre  12 ayla 24 ay arasında bir tedavi sürecini gerektiriyor. Bu tedaviyi de her hekim değil, uzmanlık alanı olan ortodondist hekimler yapabiliyor.

Arkadaşım kısa bir araştırma yaptığında bu tedavi bedelinin 6 bin lira ile 8 bin lira arasında değiştiğini görüyor.

Benim de bildiğim kadarıyla maddi durumu iyi olan dışarıda özel sektörde bu tedavi hizmetini alabiliyor, kamu hastanelerini tercih edenler de genelde dışarıya sevk ediliyor ki, bu durumda da sağlık bakanlığı ücretin ancak  800 ila bin 200 lirasını karşılıyor. Geriye kalanı yine hastaya ait.

Arkadaşım da  kamudan hizmet almak için önce Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ni arıyor.

Santraldan kendisine ” Bir tane ortodonti uzmanımız var, o da işlem yapmıyor, siz 182’yi arayın, randevu alıp, öyle gelin, dışarıya sevkiniz yapılacak”  deniliyor. O’da 182’den randevuyu alıp, önceki gün  tam randevu saatinde oğlunu diş hekiminin karşısına çıkarıyor.

Hekim gerçekten de mesleği gereği bilgili ve hasta ile de ilgili.  Tane tane çocuğa  ve annesine  konuyla ilgili detay bilgi veriyor.

Buraya kadar hiç sorun yok.

******                                   ******                           ******

Asıl sorun tam da burada başlıyor.

“Diyor ki:

Hastamızın dışarıya sevkini yapabilmemiz için Sağlık Kurulu’nun raporu gerekiyor. Bu kurul 15 günde bir toplanıp, karar veriyor. Şimdi sistem size randevuyu verecek”.

Hekimin yanındaki tıbbi sekter sisteme bilgileri giriyor ve  randevu tarihini yazdığı küçük kağıdı arkadaşımın eline tutuşturuyor.

Baktığında şu tarih yazılı:

 “25.Nisan. 2019”.

Şaşkınlığını atar atmaz önce yanlışlık olduğunu sanıp  “Bu ne?“diyor.

Aldığı cevap;

“Bu tarihte geleceksiniz, kurula gireceksiniz”.

Ağlar mısın, güler misin. Tam 9 ay sonra sağlık kuruluna girecek ve raporu onaylanırsa sevki yapılıp, 10 ay sonra tedaviye başlanacak.

Bana söylediğinde hiç şaşırmadım. Çünkü aldığı tarih yine iyi. Bir başka tanıdığa 2020’ye randevu verildiğini biliyorum. Muhtemelen bir randevu iptalinden dolayı arkadaşım şanslı.

Yapılacak o kadar çok yorum var ki, o kısmı size bırakıyorum…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.