Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Cesur adam yine ezber bozdu!

28 Nisan 2014
457 kez okundu
Cesur adam yine ezber bozdu! için yorumlar kapalı

 

 

Eğer ki:

Çok değil 10 yıl önce ya da bilemediniz 5 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı  değil de  Cumhurbaşkanı bile çıkıp ;

Kadim ve eşsiz bir coğrafyanın benzer gelenek ve göreneklere sahip halklarının, geçmişlerini olgunlukla konuşabileceklerine, kayıplarını kendilerine yakışır yöntemlerle ve birlikte anacaklarına dair umut ve inançla, 20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz “ şeklinde bir mesaj yayınlasa idi.

Ne olurdu? Dersiniz…

Yer yerinden oynar. Mesajı yayınlayan Cumhurbaşkanı hemen vatan haini ilan edilirdi.

Ya da toplumsal kargaşa çıkardı.

Ya da daha da ileri bir senaryo kurarsak, hükümet krizi bile yaşanırdı…

Şimdi  izliyorum da, (Azarbeycan’ın tepkisini bir kenara koyarak tabii ki) müthiş olumlu ve ılımlı tepkiler var.

Dünya, Başbakan Erdoğan’ın 100 yıl sonra bu topraklarda yaşanmış insani dramı  ortaya koyan  vicdani  mesajı neredeyse alkışlıyor.

***             ***

 

Evet, toplumsal değişimler ve dönüşümler  kolay değildir. Zamanın ruhunu ve  şartların zeminini iyi algılayıp ortaya koymak lazım.

Başbakan Erdoğan ve hükümeti  son 10 yılda   toplumsal değişimlere imza attığı gibi, zihinsel değişimleri de gerçekleştirdi.Dünün karanlık sayfaları teker teker açılırken, korkularımızla yüzleşme imkanı elde ettik. Ezberler  zamanın ruhuna göre ya hızlı ya da yavaş yavaş bozuluyor.

Dünün Kürtleri yok sayan ve karda yürürken çıkardığı “Kart-Kurt” seslerden adlandırmaya kadar giden tarihten bu gün  çözüm sürecine girildi. CHP’nin ve Alevi vatandaşlarımızın dahi  birbirine anlatmaya korktuğu Dersim Hadisesi’ni belgeleriyle ortaya koyan, koymakla kalmayıp özür dileyen bir Başbakan’a gidildi.

Yine Alevi vatandaşlarımız ilk defa bu hükümet döneminde Cemevlerinde rahatça ibadet yapma özgürlüğüne kavuştu.

Kürtçe ilk defa bu hükümet döneminde ana dil olarak konuşulmaya başlandı. TRT Şeş’den 24 saat  Kürtçe yayın yapıldı. İlk defa bu hükümet döneminde okullarda seçmeli ders haline getirilirken,  akademik eğitim alanında enstitüsü açıldı. Belediyelere Kürtçe  isim yazılı tabelalar asıldı.

Hiç de öyle korkulduğu gibi bölünme ve ayrı bir devlet ortaya çıkmadı.

Aksine çözüm sürecinin bir parçası olarak halkların kardeşliğinin pekişmesine neden oldu.

***                ***

Yine Türkiye’de yaşayan azınlıklar ilk defa bu hükümet döneminde  kendilerine sosyal ve  ekonomik alanda yer bulabildikleri gibi protokolda da temsil edilme hakkı kazandılar

Yine darbelerle yüzleşmemiz ve darbelere teşebbüs edenlerin yargılanması ki aralarında eski Cumhurbaşkanı  ile Genel Kurmay Başkanı’nın  da bulunması  bu hükümet döneminde gerçekleşebildi.

***            ***

İlk aklıma gelen bunlar. Daha bir çok örnek mevcut. Ve  son  yaşadığımız  seçimler. Düşünün düne kadar  tabanın bir parçası olan Gülen cemaatinin arkadan hançerlemesine  seçim üstü hangi  partinin genel başkanı böylesine sert çıkış gösterebilirdi?

Oy kaybetme riskine karşı ülkesinin menfaatini ön planda tutan ve bu değişimlere cesaretle imza atan Başbakan Erdoğan’dan başkası olamazdı.

Dünkü yazımda da belirttim.

 

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin  Osmanlı’dan devraldığı hoşgörüyü cesaretle  gözler önüne serip soy kırım iddialarının önünü önemli ölçüde kesti. Kabul etmek gerekir ki, bu mesajı ancak Erdoğan gibi güçlü ve karalı bir lider yayınlayabilirdi.”

Baktım, dünkü değerlendirme ve gazete yorumlarına.Geneli benim bu görüşüm doğrultusunda

fikir belirtmiş. Neticede aklın yolu bir.

Yine ezberler bozuldu.

Ne mutlu ki, ülke olarak böylesine cesur ve kararlı bir Başbakanımız var!…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.