Havadis16.com - 15 Kasım 2018, Perşembe

CHP heveslenmesin, 3 seçimin galibi yine AK Parti!

30 Mart 2018
194 kez okundu
CHP heveslenmesin, 3 seçimin galibi yine AK Parti! için yorumlar kapalı

Üç gün önce haber sitelerinin birinci haberiydi dersem abartmamış olurum. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada elindeki son seçim anketini göstererek “Baraj ittifakı yüzde 43,5’i gösteriyor. Bu seçimi biz kazanacağız yeter ki hata yapmayalım.” demiş.

Elindeki anketi kim yaptı? Ne zaman yaptı? Herhangi bir açıklama yok, ama şimdiden Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekilliği seçimlerinde galibiyetini ortaya koyuyor.

Aslında siyaseten doğru bir manevra ama korkarım ki daha önce de böyle manevralarda bulunmuş ve hepsinde de kaybetmişti.

Zira Kılıçdaroğlu CHP’ye genel başkan seçildiği 22 Mayıs 2010’dan bu yana 2 referandum, 3 genel seçim, 2 yerel seçim ve 1 de Cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere tam 8 seçim geçirdi ve hepsinde de “biz kazanacağız, oy oranımız şu” veya “kazanamazsam istifa ederim gibi”  kesin konuşmuş ama sandıklar açıldığında mağlubiyetten de kurtulamamıştı.

Her ne kadar Kılıçdaroğlu seçimleri biz kazanacağız dese de yapılan kamuoyu araştırmalarına göre CHP’nin durumu yine pek parlak değil…

*******                                 ******                          ******

Neden mi?

Salt İstanbul’a bakarak durum değerlendirmesi yapmak, eksik olur da ondan. Yaygın basının yorumcuları da son dönemde yaptıkları değerlendirmelerde İstanbul’un kilit il olduğunu söylüyorlar, “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır” diyorlar. Doğru ama yeterli değil. Bursa’yı kalesi yapamayan parti Türkiye’de iktidarda olamaz. 90’lı yıllardan bu yana Bursa’nın seçim sonuçlarına baktığımızda, Bursa’da yerelde iktidarda olan parti genelde de iktidarı almış durumda.

Ve ana muhalefet başta olmak üzere muhalefet adına üzgünüm, önümüzdeki 3 seçimin, yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin galibi değişmiyor, yine AK Parti.

Nasıl mı?

Çünkü benim de elimde Bursa’da 7 merkez ilçede yapılan bir siyasi durum değerlendirmesi raporu var. Referans Araştırma, Danışmanlık Şirketi’nin 21 Şubat 7 Mart tarihleri arasında bin 401 katılımcı ile yaptığı araştırma ilginç durumlar ortaya koyarken benim üzerinde durduğum 3 seçimin sonuçları oldu.

Buna göre “Bursa’da bugün Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi olsa hangi parti kazanır?” sorusuna verilen cevap şöyle:

AK Parti yüzde 45.9, CHP yüzde 20.9, İYİ Parti yüzde 8.7 ve MHP yüzde 7.5, HDP yüzde 2.4, adaya göre oy veririm yüzde 12.7. Tabii burada MHP’nin gönüllü ittifak esasına göre AK Parti adayına vereceği desteği de eklemekte fayda var!..

Daha 5 aylık Büyükşehir Belediye Başkanı olan Alinur Aktaş’ın karnesi de sürecin kısa olmasına rağmen çok çok iyi. Başarılı bulanların oranı yüzde 36, başarısız bulanların oranı ise yüzde 16., kalanı da ne başarılı ne başarısız noktasında, cevap vermeyenler ki bu da Bursa halkının yeni belediye başkanına çalışma performansı için süre verdiği anlamına geliyor.

Yine başkanlık koltuğundaki değişim de yüzde 48 oranında olumlu karşılanırken, yüzde 25 oranındaki bu oranın CHP’den geldiği ifade edildi, olumsuz karşılanıyor.

******                      ******                                 *****

Ve en can alıcı soru:

“Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyunuzu hangi adaya verirsiniz?”

İttifakın adayı olarak Yüzde 53,1 Recep Tayyip Erdoğan çıkarken, yüzde 11,1 CHP’nin adayı, yüzde 10,1 İYİ Parti’nin adayı, yüzde 19,7 kararsızların oranı. Son 3 oranın toplamı dahi Erdoğan’ın oranını vermiyor!

Yine “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” Sorusunda da;

AK Parti yüzde 45,  4, CHP yüzde 19,77, İYİ Parti yüzde 10,64, MHP yüzde 8,49, HDP yüzde 335, kararsızlar yüzde 10,28. SP’nin oranı ise diğerleri bölümündeki yüzde 2,43’ün içinde.

Kararsızlar dağıtıldığında AK Parti’nin oyu yüzde 50’yi bulurken, CHP’nin yüzde 22’leri, İYİ Parti’nin yüzde 11’leri ve MHP’nin de yüzde 10’ları buluyor. AK Parti’nin Bursa’daki oyu açısından değerlendirdiğimizde son seçimde yüzde 54 aldığı için, şimdilik altında. Ama seçim sathı mailine girildiğinde her zamanki gibi yüzde 4 ila 5 bir oy artışı hiç sürpriz değil!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.