Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

CHP milletvekili adayları belli oldu

21 Mayıs 2018
CHP milletvekili adayları belli oldu için yorumlar kapalı
CHP milletvekili adayları belli oldu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 24 Haziran seçimleri için milletvekili aday listeleri açıklanıyor. Adayları belirlemek için kurulan 5’li komisyon, milletvekili aday listelerini Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi’nin (PM) görüşüne sundu. Buna göre Kemal Kılıçdaroğlu yeniden İzmir’den, Abdullatif Şener ise Konya’dan aday gösterildi.

Milletvekili aday listelerinin sunulduğu PM toplantısı sürerken, bazı illere ilişkin aday listeleri kulislere yansıdı. İddialara göre 18 kişilik MYK üyelerinin tamamı seçilecek yerlerden aday gösterildi. Tuncay Özkan İzmir’den İstanbul’a kaydırıldı. MYK’da milletvekili olmayan Fethi Açıkel, Ünal Çeviköz ve Gülizar Biçer Karaca İstanbul’dan aday gösterildi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yeniden İzmir’den aday oldu.

BAYKAL İLK SIRADA

Hastanede tedavisi süren eski Genel Başkan Deniz Baykal Antalya’dan ilk sıraya yerleşti. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015’te ön seçimde Baykal’dan daha fazla oy alarak ilk sırada yer alan Nefi Kara ise listelerde yer alamadı. CHP’de kendisini “sol” olarak tanımlayan İlhan Cihaner, Ali Şeker, Eren Erdem gibi isimlere yer verilmezken, Selin Sayek Böke İzmir’den aday gösterildi. Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun karşısında aday olmak için imza toplayan Mustafa Balbay da listede kendisine yer bulamadı. Seçime katılabilmesi için Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla İYİ Parti’ye geçen milletvekilleri seçilecek yerlere konuldu.

 ÜÇ BÜYÜK KENTTE

İstanbul’da 1. bölgede Akif Hamzaçebi liste başı olurken, 2. bölgede Enis Berberoğlu, 3. bölgede Erdoğan Toprak liste başı oldu. Ankara 1. bölgede Tekin Bingöl, 2. bölgede Nihat Yeşil ve 3. bölgede Haluk Koç liste başı oldu. İzmir’de ise 1. bölgede Murat Bakan, 2. bölgede Kılıçdaroğlu liste başında yer aldı. Adana, Bartın, Gaziantep gibi bazı illerde mevcut milletvekillerine yer verilmedi.

ŞENER KONYA’DAN ADAY

AK Parti’nin kurucularından ve eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in CHP listesinden Konya’dan aday gösterildiği öğrenildi. Şener birinci sıraya yazılırken, ikinci sıra da Saadet Partisi kontenjanına ayrıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.