Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

CHP Mudanya’da aday bereketi yaşanıyor!

18 Ekim 2018
334 kez okundu
CHP Mudanya’da aday bereketi yaşanıyor! için yorumlar kapalı

Yerel seçim sürecinde adaylık başvurularını ilk başlatan CHP oldu. 1 Ekim’de başlayan başvuru süresi 19 Ekim Cuma günü yani yarın son buluyor. CHP Genel Merkezi ise 24 Ekim tarihinden itibaren büyükşehirler başta olmak üzere kesinleşen adaylarını tek tek açıklamaya başlayacak.

Haliyle seçim takviminin hızla işlediği ve başvuru tarihinde sona yaklaşıldığı bu günlerde aday adaylığı açıklamalarında trafik bir hayli yoğun.

Süreçte aday adaylığı açıklamalarında en yoğun ilçe Mudanya oldu. Dün itibarıyla bu ilçede 5 belediye başkan aday adayı açıklamalarını yaptı. İlk resmi başvuruyu yapan Belediye eski Meclis Üyesi Engin Tokgöz olurken, onu Belediye Meclis Üyesi Erdal Aktuğ, İlçe eski Başkanı Şenol Seven izledi. Dün de son 4,5 yıldır belediye başkanlığı yapan Hayri Türkyılmaz adaylığını açıklarken, onu da eski ilçe yöneticilerinden ve meclis üyeliği de yapan Deniz Baykal takip etti. Mudanya’da adaylığını açıklayan son isim ise Sami Kahveci oldu.

Dün bir adaylık açıklaması da Osmangazi’den geldi. Belediye Meclis Üyesi Cevat Asa, ilçe binasında düzenlediği toplantı ile “Osmangazi Belediye Başkanlığı’na adayım” dedi.

TOKGÖZ “SEÇİMLER BU SEFER DAHA RİSKLİ”

Mudanya için ilk adaylık açıklamasında bulunan Engin Tokgöz dün konuğum idi. Kendisi aynı zamanda sadece Bursa’nın değil, Türkiye’de de CHP içinde ilk resmi başvuruyu yapan isim olarak biliniyor.

Engin Tokgöz 36 yaşında, Karadeniz kökenli, doğma büyüme Mudanyalı olan bir esnaf. 3 ay gibi kısa bir süre belediye meclis üyeliği var. “Erken çıkan yol alır” diyerek söze başlayan Engin Tokgöz’le hoş bir sohbet yaptık.

Mudanya’ya dair pek çok planı ve hedefleri var.

Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz’ın Türkiye’de ses getiren Zeytin Dalı Projesi’nin mimarlarından olduğunu üstüne basa basa söyleyen ve 3 yıl bu sosyal sorumluluk projesinde koordinatörlük yapan Tokgöz’e “Neden aday oldun?” diye sorduğumda kısa cümle ile dedi iki:

Belediye Başkanı Türkyılmaz’ın insanlarla ilişkisinde problem var. İyi ve sağlıklı iletişim kuramıyor. Başkanlığı döneminde de Mudanya doğru dürüst hizmet alamadı. Ben ondan daha iyi iletişim kuracağım için adayım. Ve Mudanya’yı yaşanabilir bir kent yapacağım için adayım.

Partisinin belediye başkanını çok başarısız bulduğunu ifade etmekten kaçmayan idealist yapısıyla da öne çıkan Tokgöz’e göre ilçenin en büyük problemi “trafik ve otopark.

Ben belediye başkanı seçildiğimde ilk olarak insanlarla, STK’larla ve diğer kurumlarla uyumlu bir birliktelik sergileyeceğim. Sonra trafik ve otopark problemini çözeceğim. Özellikle hafta sonları Bursa’nın nefes aldığı ilçemiz trafik ve otopark problemi yüzünden yaşanılamaz hale geliyor. Bu konuda projelerim hazır. Mudanya’yı hak ettiği yaşanabilir bir kent hüviyetine büründüreceğim. Mudanya’yı sahil ve turizm kenti olarak tüm Türkiye’ye örnek bir konuma getireceğim.”

Erdal Tokgöz konuşmasında son olarak şöyle bir iddiada da bulundu:

Son yerel seçimlerde bizim partimiz ile AK Parti arasındaki oy farkı 4 bin 500 idi, son genel seçimlerde bu fark 3 binlere kadar düştü. Bu sefer seçimi öyle kolay kazanmamız mümkün değil. Mudanya iyi hizmet alamadığı için sıkıntılarımız var. Eğer ben aday gösterilirsem bu seçimi alırım, yoksa CHP olarak kaybetme riskimiz ortaya çıkabilir.

Aslında çok doğru bir tespit. 24 Haziran genel seçimlerinde Mudanya’da AK Parti ile CHP arasındaki makas aralığı bir hayli daraldı. Mudanya’nın CHP’de olmasının getirdiği avantaj, parti içindeki aday rekabetini ortaya çıkarırken, makas darlığı da şimdiden bu ilçede AK Parti ile CHP arasında temposu yüksek yarışa sahne olunacağını gösteriyor.

CHP’NİN ADAYININ KESİN OLDUĞU TEK İLÇE

Bu arada CHP’nin adayını kesinleştirdiği tek il mevcut belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’le devam kararı aldığı Eskişehir olurken, tek ilçe de Bursa’nın Gemlik ilçesi.

Bir ay önce Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in kızının düğünü için Bursa’ya gelirken Gemlik’e uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu burada, İl Başkanı Hüseyin Akkuş ile ilçe yönetiminin üzerinde mutabık kaldığı Mehmet Uğur Sertaslan’ı işaret ederek “2019 seçimlerinde Gemlik’te belediye başkanlığını yeniden istiyorum” sözleriyle destek verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.