Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

CHP tutuklamayı çok önceden biliyor muydu?

29 Haziran 2017
350 kez okundu
CHP tutuklamayı çok önceden biliyor muydu? için yorumlar kapalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  için hep söylenirdi:

“Gündem yaratamıyor, politika üretemiyor. AK Parti’nin  peşine takılmış gidiyor”diye…

Sayın Kılıçdaroğlu  geç de olsa sonunda bu makus talihini yendi. Siyasi  şansı mı açıldı yoksa önüne gelen fırsatı iyi mi değerlendirdi bilmiyoruz ama bildiğimiz şu ki;

MİT tırları davasından tutuklanan Enis Berberoğlu sayesinde  16 Nisan sonrası  şansı öyle bir güzel döndü ki, siyasi çıkmazda yeni bir kapı aralandı .

Halk arasında denir ya,”her şerde bir hayır vardır” diye.

Çünkü;

“Adalet Yürüyüşü”  başladığından bu yana Kılıçdaroğlu her gün gazete manşetlerinde, tv kanallarında ilk haberde. Yürüyüşe katılımın her geçen gün artması bile başlı başına bir haber. 12.gününde 10 bini aştı. Dünya basınında bile “Gandi benzetmesi” ile yer aldı.Şimdi Newyork’ta yaşayan Türkler de bu yürüyüşe destek vermek için orada adalet yürüyüşü adı altında bir  yürüyüş organize edecekler miş.

Etsinler.

Geç bile kaldılar. Çünkü bu yürüyüşün Pensilvanya odaklı olduğu iddialarına katıldığımızda Amerika’daki bazı Türklerin destek vermesine hiç şaşırmayız.Ben Amerika’dan sonra  Avrupa’da da böyle bir yürüyüş desteği bekliyorum.

/////                                /////                                     /////

Yürüyüş katılımın yanı sıra her gün  yeni bir tartışmayı da gündeme getiriyor.Kılıçdaroğlu son olarak öyle bir söz söyledi ki;

Tam anlamıyla “yargıya siyasi iktidarın  müdahalesi var” demeye getirdi.

Bir kişi yargılanırken henüz karar verilmemiş ama Maltepe Cezaevi’hnde özel yer  üç oda hazırlanıyor.Çünkü o kişinin mahkum edileceği önceden biliniyor, ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor, ona göre yer hazırlanıyor”.

Akabinde Adalet Bakanı bu iddialar için çıkıp “külliyen yalan,yanıltmaca, kamuoyu algısı yaratıyor” dedi ama, diyelim ki doğru, dışarıdan müdahale var.

//////                                    /////                             /////

Çünkü adalet mekanizmasına artık toplumun güveni kalmadı. Damatların önce tutuklanıp sonra salıverilmesi ardından gelen tepkiler üzerine yeniden tutuklanmalarından tutun da bir sürü ikilem içinde örnekleri mevcut. Bunlar bir odaktan yürütülen ve toplumun tepkisini iktidarın üzerinde yoğunlaştırmaya yönelik maksatlı hukuki kararlar. Arkasında FETÖ’nün parmağı  olduğu da artık  yadsınamaz. Kılıçdaroğlu ‘nun yürüyüşü de işte bu tepkileri adaletin elinden alıp siyaseten iktidara yöneltmek . Dedim ya, bunda da bir hayli başarılı oldu diye…

Şimdi de çıkmış. Berberoğlu’nun tutuklanıp,nerede kalacağı önceden belli idi diyor. Hükümet kanadını bilemem ama, yürüyüşün başından itibaren gelişen sürecine baktığımızda Berberoğlu’nun tutuklanacağını önceden bilen ve ona göre strateji geliştiren asıl CHP . Baksanıza  yürüyüş başlamadan elinde adalet pankartı ile Kılıçdaroğlu’nun yer aldığı kapak dergisi bile hazırlanmış. Yürüyüşün nereden başlayıp,nerede son bulacağı, protestocuların  güvenliğinden yeme içmesine, kalacağı yerlere kadar en ince detayların yani lojistiğin ayarlanmasına bakılırsa tüm hazırlıklar tamam.Yani, Berberoğlu tutuklanır tutuklanmaz  hadi arkadaşlar yarın yürüyoruz cinsinden değil.Demek ki CHP’ye  hukuki kanallardan milletvekillerinin içeri alınacağına dair çok önceden bilgiler geliyor.

Bu yürüyüşün amacı ayrıca Berberoğlu’nun  içeri alınmasına yönelik protesto değil. CHP Bursa Milletvekili Dr.Ceyhun İrgil’in de söylediği gibi Berberoğlu salıverilse de yürüyüş devam edecek. Önce HDP’liler katılacak ardından Meral Akşener ekibi, SP’liler ve diğerleri. Bir süre sonra bu yürüyüş eğer planları  başarılı devam ederse “iktidarı devirmeye yönelik” kalkışmaya dönüşecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.