Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

‘CHP’den mayın eşekliği bekleniyor’

15 Mart 2013
‘CHP’den mayın eşekliği bekleniyor’ için yorumlar kapalı
‘CHP’den mayın eşekliği bekleniyor’

Çağdaş Buluşmalar’ın ilk konuğu olan CHP Denizli Milletvekili ve eski savcı İlhan Cihaner, İmralı görüşmeleri  ve barış sürecinde partisinin yetersiz kaldığı eleştirilerine yanıt verdi: “CHP’den mayın eşekliği bekleniyor ancak hiçbir katkıyı kabul etmeyen bir güç var.” 

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin düzenlediği ‘Çağdaş Buluşmalar’ın ilk konuğu CHP Denizli Milletvekili ve eski savcı İlhan Cihaner oldu. Bursa’daki gazetecilerle biraraya gelen Cihaner, oturum başkanlığını Olay Medya Genel Müdürü Mehmet Ali İnan’ın yaptığı söyleşide yargılandığı Ergenekon Davası, İmralı süreci, CHP’nin siyasetteki rolü ve Pınar Selek davası ile ilgili açıklamalarda bulundu. İmralı görüşmeleri sürecinin TBMM zemininde yürütülmesi gerektiğini kaydeden Cihaner, İmralı görüşmeleri sürecinde muhalefet kanadının yetersiz kaldığı eleştirilerine de yanıt verdi. Bu süreçte Hakikatler Komisyonu’nun kurulması gerektiğini vurgulayan Cihaner, “AK Parti özgürlüğü ve demokrasiyi silahla karşı karşıya getiriyor. AKP’nin pazarlığı bir kenara bırakıp başta seçim planı olmak üzere özgürlüklerle ilgili tüm adımları atması gerekir. Sürecin şeffaf yürümesi önümüzdeki süreçte çok önemli. AK Parti Kürt sorununu kavramış gibi görünmüyor çünkü bakanlarla Başbakan Erdoğan’ın söyledikleri uymuyor.  CHP’den mayın eşekliği bekliyor ancak hiçbir katkıyı kabul etmeyen bir güç var” diye konuştu.

OLAĞANÜSTÜ HUKUKSUZLUK

Cihaner, Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde, ‘Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan yargılanan ve bir sonraki duruşmaya mazeretsiz katılmaması halinde polis zoruyla getirilebileceğine ilişkin TBMM Başkanlığı’na uyarı yazısı yazılmasına karar verilmesini de değerlendirdi.  Duruşmalarla ilgili nasıl bir karar alacağına henüz karar vermediğini ifade eden Cihaner, “Medyaya yansıyan ‘gitmezse zorla getirilecek’ açıklamaları ise yasal uyarı vardır. Normal bir davet üzerine kişi gitmezse, o çağrı kağıdının üzerine zorla getirileceği yazılır. Hukuksuz bir süreç olarak, Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Dolayısıyla işlemler başa döndü. Dolayısıyla orada bizim ve mahkeme arasında bir uyuşmazlık var. Dokunulmazlığa ilişkin yapılan soruşturmanın yetkisiz kişiler tarafından yapıldığı için derhal berat kararı verilmesi gerekir gibi teknik tartışmalar var. Bunu avukat arkadaşlarımızla müzakere ediyoruz. Henüz orada nasıl davranacağımıza ilişkin bir karar varmış değiliz. Ama yaşadığımız süreç olağanüstü bir hukuksuzluk sürecidir” dedi.

TİLKİYE KÜMES EMANET EDİLİYOR

Yargının kuşatılmışlığını da anlatan Cihaner, Türkiye’nin AİHM’nin koruyucu şemsiyesinden koptuğunu söyledi.  Yargıda bir devrimin mutlaka olması gerektiğine işaret eden Cihaner, “Bir ülke hukukçularıyla insanlarıyla kurtuluşu dışarıda arıyorsa iyi değil. Ankara’daki hakimler yerine ‘AİHM’ye gider hakkımı alırım’ diye düşünmüşse bu gerçekten utanç verici. Bizim yeniden yargı devrimini hayata geçirmemiz gerekir. Uzun yargılanmalardan kaynaklı hak ihlallerinin AİHM değerlendirilmesi için idari makamların oluşturduğu bir kurum oluşturuldu. Bunu inceleyip, iç yargı yoluyla kabul edecek. Oradan geçmedikten sonra AİHM’ye gitmeyecek. Sen ’tilkiye kümesi emanet etmiş’ gibi oluyorsun” ifadelerini kullandı.

8 MİLLETVEKİLİ HAPİSTEYKEN ANAYASA YAPILMAZ

Parlamentosundan 8 milletvekilinin tutuklu olduğu bir ülkede anayasa yapılamayacağını ifade eden Cihaner, bunun kabul edilebilir olmadığını, ülkenin ağır bir hukuksuzluk sürecinden geçtiğini ifade ederek şunları söyledi: “İnsanlar içeride ölüyor, hukuksuzluğa uğruyor. Devlet 28 Şubat’a tüm gücüyle yükleniyor. Darbeleri Araştırma Komisyonu 28 Şubat ile ilgili yüzlerce insana soru sordu. 12 Eylül ile ilgili dinlediği insan sayısı 28 Şubat’a göre 4’te biri değil. 12 Mart ile ilgili bir şey yok. Böyle bir tutarsızlık var. Onu da eleştirelim. Şu anda parlamentonun 8 milletvekili tutuklu. Parlamentosundan 8 milletvekilinin tutuklu olduğu bir ülkede anayasa yapılamaz. Yüzde 10 seçim barajının olduğu bir ülkede bu olamaz. Ama 28 Şubat dediğimiz zaman da net kesin bir tablo çıkmıyor. O bir süreç. 12 Eylül gibi değil. Karmaşık bir durum.”

SELEK DAVASI HUKUK CİNAYETİ

Cihaner, Pınar Selek davasının da inanılmaz bir hukuk cinayetine dönüştüğünü ifade ederek, “Mahkemenin kendi verdiği karardan başkanın değişmesinden sonra dönmesi buradaki hiçbir sonucu adil hale getirmez. Burada ne olduğunu çözemediğim bir şekilde kan davasına dönmüş gibi bir durum var. Daha önceden tatsız olaylara dönüşmemesini umuyorum. Bu davanın bu kadar uzaması bile bu davaya artık adaletsiz hale getirmiştir. Hukuksuz bir dava olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.