Havadis16.com - 20 Eylül 2018, Perşembe

ÇİFTÇİNİN MALI KORUNUYOR

1 Mart 2016
ÇİFTÇİNİN MALI KORUNUYOR için yorumlar kapalı
ÇİFTÇİNİN MALI KORUNUYOR

Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanlığı, 2015 yılı değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda merkez, doğu ve batı bölgesi şeklinde üç gruba ayrılarak 21 mahallede 39 bin 543 dönüm araziye hizmet verildiği aktarıldı.

2 KORUMA PERSONELİ

Toplantıda konuşan İnegöl Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanı Selahattin Dumanlar: “İnegöl Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanlığı 1941 yılında çıkan yasaya dayanak olarak İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün 12.01.2015.tarih ve 5420 sayılı yazılarına istinaden 4081 sayılı çiftçi mallarının korunması hakkındaki kanun gereği Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanlığı olarak Belediye Meclisi tarafından kararı ve onayı ile geçtiğimiz yıl Şubat ayında kurulmuştur.Akabinde hemen görev dağılımı yaparak 2 koruma personelini de ekibimize dahil ederek hizmet vermeye başlamıştır. Bu süreçte başta belediye başkanımız olmak üzere tüm mülki amirlerimize destek ve katkıları için teşekkür ediyoruz” dedi.

 

21 MAHALLEDE HİZMET VERİLİYOR

Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanlığımız İnegöl’ün coğrafi yapısına da dikkate alarak merkez, doğu ve batı bölgesi şeklinde üç gruba ayrılarak 21 mahallemizde 39 bin 543 dönüm araziye hizmet verilmiştir diyen Dumanlar;“Bir yıllık süreçte kroma meclisi başkanlığımıza bağlı korucu personelimiz ilgili mahallelerimizde her türlü zarar ve ziyanı önden tespit ederek kabahatli durumlarda 36 zabıt varakası düzenlenmiş ve zarar ziyan gören tarafları mahkemeye başvurmadan uzlaşı sağlanmıştır. 2015 yılında gerçekten çok önemli işleri başardığımızı düşünüyoruz. Görev alanı olarak belirlenmiş 21 mahallemizde bulunan ekili, dikili ve sürekli tarım arazilerinde sabah 06.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında sürekli ve düzenli olarak kontroller yapılmış ve gereken önlem ve müdahaleler anında gerçekleştirilmiştir.Bu konuyla alakalı muhtarlarımızda çok sayıda teşekkür telefonu ve ziyareti aldığımız da belirtmek isterim” dedi.

 

AKTAŞ’A ÖZEL TEŞEKKÜR

Dumanlar; “Bu süreçte sadece ekili- dikili ve tarım arazilerinde değil önceki yıllarda büyük bir sorun olan enerji nakil hatlarının çalınması gibi sorunlara da önlem alınmıştır. Bu çalışmaların hayata geçmesinde İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın gerçekten çok büyük emek ve destekleri olmuştur. Gerek mali konular da gerekse de araç ve gereçlerin alınması noktasında kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yine Jandarma komutanımıza ve ilçe tarım müdürümüze de destekleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

SİSTEME DAHİL OLACAK MAHALLLER VAR

Dumanlar son olarak; “2016 yılında daha iyi hizmet verebilmemiz için daha önceden muhtarlarımızla belirlenen yasak bölge, yasak mıntıkalara daha fazla hassasiyet göstermeleri durumunda bu yıl hayvan sahipleri ile karar vereceğimiz çiftçilerimizin ekili ve dikili alanlardan daha fazla ürün ve verim almalarında katkıda bulunacağımızı ön görüyoruz. 2016 yılında koruma sistemimize dahil olmak isteyen mahallelerimize hizmet verebilmemiz için, personel ve araç ihtiyacımızı gidererek bu yıl gece de koruma hizmeti vereceğiz. Başkanlık adına öncelikle muhtarlarımıza bize verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

 

MUHTARLARI HEYECANLANDIRDI

Muhtarlar Derneği Başkanı Resul Kayman da söz alarak; “Bu konu gündeme geldiğinde biz muhtarlar çok heyecanlanmıştık. Belediye Başkanımız bu konu projelendirerek çok hayırlı bir hizmeti hayata geçirdi. Kendisine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

TARIM ÇALIŞTAYI YAPTIK

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise; “İnegöl Belediyesi olarak tarıma katkı sağlayacak, çiftçimize destek verecek birçok projeyi bir bir hayata geçiriyoruz. İnegöl bir ticaret şehri olduğu kadar aynı zamanda bir tarım şehri diyoruz ve İnegöl tarımını ileriye taşıyacak hizmetlere projelerimizde yer vermeye çalışıyoruz. Köylerimizin mahalleye dönüşmesinin ardından kırsal mahallelerimizi kalkındırmaya yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. İnegöl tarımına yön verme hedefiyle 2014 yılında yaptığımız Tarım Çalıştayı ve akabinde hazırlanan sonuç raporu doğrultusunda konunun tüm taraflarıyla İnegöl tarımının gelişmesi adına koordineli bir şekilde plan ve projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

 

ERKEN UYARI SİSTEMİ

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler de veren Aktaş; “Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalar ile alt yapıdan yol çalışmalarına, tretuvar çalışmalarından mahalle konaklarına, köprü yapım çalışmalarından meydan düzenlemeye kadar yaptığımız çalışmalarla kırsal mahallelerimizde fiziki iyileştirme sağlarken, tarımsal üretimde verimliliği arttırmak ve bilinçli tarım yapılabilmesine vesile olmak adına gerçekleştirdiğimiz eğitim seminerleri ile çiftçimizi daha donanımlı hale getirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca kırsal mahallerimizde tarımda yaşanan olumsuzlukları en aza indirmek ve gerekli tedbirleri daha öncesinden alabilmek adına Çitli ve Turgutalp mahallelerinde erken uyarı sistemini de oluşturduk. Mart ayı içerisinde de Akbaşlar da bu uygulamayı hayata geçirmeyi düşünüyoruz” dedi.

 

17 TİP PROJE

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar ile de kırsal mahallerimizin şehir standartlarına ulaştırılması için çalışmalarımız devam etmektedir diyen Aktaş; “Bu kapsamda Süle mahallesinde sulama tesisinin hayata geçmesi için çalışmalar devam etmekte olup, ayrıca Sarıpınar mahallesinde de içme suyu şebeke ve isale hattı çalışması da yapılmıştır.Ayrıca birçok kırsal mahallemizde asfalt, tretuvar, camilerimizde bakım, onarım ve çevre düzenlemesi çalışmaları ile çocuk parkı ve futbol sahası yapımı gibi konularda da çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Kırsal mahallelerde ev yapmak isteyenler için de belediyemiz tarafından geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun olarak hazırlanan 17 tip proje ile kırsal mahallelerimizde görselliği ön plana çıkartmaya çalışıyoruz” dedi.

 

TARIM FUARI

Aktaş; “Belediye olarak, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Halk Eğitim Merkezi ile çiftçilerimize yönelik olarak düzenlediğimiz meyve ve budama kurslarıyla da bilimsel veriler ışığında çiftçilerimizin yenilik ve gelişmeleri daha yakından görmeleri ve uygulamada daha yüksek verim elde etmeleri için çalışmaktayız. Yaptığımız “Tarım Fuarı” organizasyonlarıyla da İnegöl Tarımının tanıtımını yaparken çeşitli eğitim ve kurslarla da çiftçimizi bilinçlendirerek daha nitelikli bir tarımsal üretim sağlamak ve bu konudaki kalite çıtamızı sürekli bir üst kademeye taşımak istiyoruz. Ayrıca İnegöllü üretici, yetiştirici ve sektör temsilcilerini farklı teknolojilerle tanıştırmak, uygulanabilir tarım teknolojilerini şehrimize getirmek, üreticilerimizin ve çiftçilerimizin ufkunu geliştirmek, kırsal kalkınmayı sağlamak, İnegöl ekonomisine katma değer sağlamak için üreticilerimizi Berlin Tarım Fuarı’na götürdük. İnegöl Tarımının gelişmesine ivme kazandıracak bu tip fuar gezilerimiz ara vermeden devam edecektir” dedi.

 

ÜRÜN TOPLAMA MERKEZLERİ

Aktaş; “Çiftçilerimizin ürünlerinin lojistiğinin daha sağlıklı ortamlarda yapılması amacıyla Kayapınar ve Dipsizgöl’de oluşturduğumuz ürün toplama merkezlerimizle, üreticilerimizi alıcı ve toptancılarla buluşturmayı, muhtelif meyve ve sebze hasat sezonunda mahalle içinde oluşan trafik karmaşasını önlemeyi, ürünlerin sevkiyatında hal kayıt sistemine uygunluğu sağlayarak tarımsal üretimde kayıt dışılığın önüne geçmeyi ve bölgedeki birden çok mahallenin üreticilerinin yararlanabileceği bir tür bölgesel ticaret merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Bu çalışmaların beraberinde Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle Cerrah Mahallemizde üçüncü ürün toplama merkezinin yapılmasına yönelik çalışmalar devam ederken, diğer kırsal mahallelerimizde de ürün toplama merkezi sayılarını da artırmaya çalışıyoruz” dedi.

 

AMAÇ ÜRETİM STANDARTLARINI YÜKSELTMEK

Tüm bunlara ilave olarak çiftçi mallarını koruma adına oluşturduğumuz Çiftçi Malları Koruma Kurulu ile üreticilerimizin yetiştirdiği ürünlerin zarar görmesini de önlemiş olmaktayız diyen Aktaş; “Bu kapsamda Büyükşehir Yasası ile birlikte geçmiş yıllarda her köyde ayrı ayrı faaliyette olan Çiftçi Malları Koruma Dernekleri’nin yasa ile birlikte re’sen lağvolmaları ile İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün teklifi ve İnegöl Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile İnegöl Belediyesi öncülüğünde kurulan Çiftçi Mallarını Koruma Meclisi Başkanlığı ile kırsal mahallelerdeki tarımsal arazilerde ekili ve dikili olan tarlaların ve içindeki ürünlerin korunması, meyve sebze ve hububat üreticileri ile büyük ve küçükbaş hayvan sahipleri arasındaki husumetlerin sona erdirilmesi, kırsal kesimde tarımsal üretimde zarar ziyanın önlenerek üretim standartlarının yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Yürütülen bu çalışmaların kırsal mahallelerimizde sürdürülen tarımsal faaliyetlerinin gelişmesine ve üretim standartlarının yükseltilmesine önemli bir katkısı olacağı ümidiyle, tarımsal kalkınmaya yönelik çalışmalarımızın ara vermeden devam edeceğini hatırlatarak, bu çalışmaların ilçe tarımına ve çiftçilerimize faydalı olmasını temenni ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

12 MAHALLE DAHA KATILACAK

Son olarak söz alan Kaymakam Ali Akça da şunları söyledi: “İnegöl’de geçtiğimiz şubat ayında hayata geçirilmiş bir proje. Görev yaptığım birçok ilçede bu proje hayata geçirilmişti. Demek ki İnegöl buna şimdiye dek ihtiyaç duymadı. Bu da önemli. 21 mahallede 2 görevli motosikleti ile koruma hizmeti veriyor. Bu sene de 12 mahalle daha katılacakmış. Hem belediyemizi hem muhtarlarımız hem de bizler bulunduğumuz ortamların daha sıkıntısız olması için çabalıyoruz. Bu proje de öyle ortaya çıktı. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.