Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Çin, İpek Yolu ile Batı’ya açılıyor

21 Eylül 2017
276 kez okundu
Çin, İpek Yolu ile Batı’ya açılıyor için yorumlar kapalı

Siz bu satırları okuduğunuzda benim de içinde olduğum 8 kişilik gazeteci grubu Çin’e ayak basmış olacağız.

Haliyle, “Çin de nereden çıktı?”diyeceksiniz.

Çin, ‘Tarihi İpek Yolu Projesi’ kapsamında 2013 yılından bu yana “Bir Kuşak, Bir Yol” adıyla 29 ülkenin içinde bulunduğu devlet ve hükümet başkanlarının da içinde yer aldığı bir dizi kültürel ve ekonomik etkinlik çalışması yapıyor.

Amaç, bu yol üzerinden Asya, Avrupa ve Afrika’yı birleştirip, Batı’ya ekonomik atılım hamlesi başlatmak.

Çin Büyükelçiliği bu proje doğrultusunda;

Türkiye başta olmak üzere tarihi İpek Yolu üzerindeki ülkeler nezdinde tanıtım amaçlı etkinlikler düzenliyor. İşte biz de bu etkinlik çerçevesinde Bursa’dan 3, Ankara’dan 5 gazeteci arkadaş olmak üzere toplam 8 kişi, 10 günlüğüne Çin’e gidiyoruz.

Etkinlik kapsamında daha önce de Türkiye’deki çeşitli medya kuruluşlarından arkadaşlar bu programlara katıldı.

Şimdi sıra bizde…

*****                    ******                             *****

Etkinliğe Bursa’dan da medya temsilcisinin katılımında elbette Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun inisiyatifi söz konusu.

Çünkü iki ülke arasında yürütülen medya ayağını Türkiye adına Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü yürütüyor. Hakan Bey, geçen ay Çelik Palas’ta kentin basınıyla buluşmasında da Çin’e gezi düzenleneceğini ve bu geziye Bursa’dan da gazeteci katılacağını söylemişti.

Ben de YeniDönem gazetesi adına bu gezinin katılımcıları arasındayım.

Çin’de ilk durağımız 25 milyon nüfusa sahip, dünyanın ekonomi ayağını üstlenen Shanghai kenti olacak.

Sonra Taizhou’ya geçeceğiz.

Burası ise Çin’in otomobil üretim üssü ve AR-GE merkezi.

Ardından Dongyang var.

Burası da Amerika’nın Hollywood film endüstrisine alternatif olarak kurulan, film ve dizi çekimlerinin yapıldığı dev bir endüstri parkı.

Çin bu projeye büyük önem veriyor. Devlet başkanlığı nezdinde yürütülen proje kapsamında ilk olarak 40 milyar dolar kaynak aktarılırken, 2014 yılında100 milyar dolar yatırımla Asya Altyapı Yatırım Bankası’nı kurdu. Türkiye de bu bankanın kurucu ortaklarından biri.

*****                   *****                   *****

Çin, Türkiye ayağını da önemsiyor ve iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ilişkilerin güçlenmesi için var gücüyle çalışıyor. Çünkü Batı’ya ekonomik atılım hamlesinde İpek Yolu güzergâhında kesintisiz demir yolu projesi bulunuyor.

Bunun için de Çin’in, Pekin’den başlayıp İngiltere’nin başkenti Londra’ya demir yolu ağı ile bağlanması gerekiyor ve Türkiye de Edirne-Kars arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT)  projesi ile bu küresel projenin en önemli ayağını oluşturuyor.

İlk defa Çin’e gideceğim ve dünyanın büyüyen devi Çin’i görmek hakikaten benim için de etkileyici olacak. İzlenimlerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak dileğiyle bir süre ara…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.