Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

Çin’in cazibe merkezi Dongyang dünyaya ahşap ve bambu satıyor!

5 Ekim 2017
271 kez okundu
Çin’in cazibe merkezi Dongyang dünyaya ahşap ve bambu satıyor! için yorumlar kapalı

“İpek Yolu’nda Çin-Üreten Çin” etkinliği kapsamında yoğun geçen gezi ve inceleme programımızda ikinci durağımız en eski yerleşim bölgelerinden 1.800 yıllık tarihi ile turizm açısından cazibe bölgesi olan Dongyang kenti idi.

Dongyang  ülkenin doğusunda  Zhejiang eyaletinin en büyük kenti.

Çin’in her kentinin olduğu gibi burasının da önemli özelliği bulunuyor.

Birincisi, eğitim kalitesinin yüksekliği nedeniyle nitelikli eleman yetiştiriliyor. Örneğin Çin Akademik Enstitüsü’nde buradan yetişen 10 bin doktor, 10 bin profesör görev yapıyor.

İkincisi. Tam bir güzel sanatlar merkezi durumunda olması.

Çünkü dünyada bir başka benzeri olmayan ahşap oyma sanatı ile bambu sanatı bu kenti ön plana çıkarırken, ticari anlamda da Çin’e ciddi ekonomik katma değer sağlıyor.

Yine bu başlık altında eşsiz mimari özelliğini de ekleyebiliriz. Zira Çin’in en büyük inşaat şirketleri bu bölgede faaliyet gösteriyor.

Üçüncüsü ise Doğu’nun Hollywood’u olarak adlandırılan Uzak Doğu’nun en büyük film stüdyolarının bulunduğu Hengdian Film Endüstri Parkı’na sahip olması.

Bu üç önemli özellik aynı zamanda Dongyang kentini turizm açısından cazibe merkezi haline getiriyor.

Biz ilk olarak ahşap ve bambu sanatının icra edildiği merkezleri gezdik.
G20 ZİRVESİ’NİN TASARIMCISI

Çin tarihinde el sanatları denince ilk akla gelen ahşap oyma ve kabartma sanatı. 6 bin yıl öncesine dayanıyor. Bu sanatın günümüzde yaşayan son ustası ise 73 yaşındaki Lu Guangzheng. Çin bu ustanın değerini ölmeden bilmiş, onun eserlerini sergileyeceği ve mesleğini icra edeceği kocaman bir müze yaptırmış.

Lu Guangzheng’in yaptığı oyma sanatının dünyada bir başka benzeri de yok. O ahşabı adeta bir nakkaş gibi işliyor. Hem de 3 kat üzerinden. Asla makine kullanmıyor. Eliyle yapıyor ve boyada kullanmıyor.

Devlet sanatçısı unvanına sahip bu usta, son olarak Çin’in ev sahipliğini üstlendiği G 20 Zirvesi’ndeki liderlerin toplandığı o meşhur salonun duvar tablolarından tutun da oturdukları koltuk ve masalarına kadar tüm dekorasyon işini üstlenmiş ve başarıyla da işini tamamlamış.

Kendi adını taşıyan müzesinde yaklaşık bin eseri bulunuyor. Eserleri öyle bir ayda, 2 ayda tamamlanan tablolar veya ürünler değil. En kısa sürede biteni 2 yıl.

 

BAMBU SANATI DA YAYGIN

Çin’in bir başka sanatsal faaliyeti bambu üzerine. Dünyanın en kaliteli bambu ağaçlarına sahip Çin’de bambu ağacının her bir bölümü kullanılıyor.

Bambu’nun köklerinden, filizlerinden, liflerinden yemekler yapıldığı gibi, turistik ve sanatsal eserler de meydana getiriliyor. Çin’in bu alanda yaşayan en usta sanatçısı Lu Guanghua’nın da kendi eserlerini sergilediği müzesini gezdik. Bize işinin inceliklerini anlatıp, kullandığı bambu liflerini gösterdi ve bu el emeği, göz nuru sanatın  artık Çin’de kaybolmaya başladığını da üzülerek ifade etti.

KUZEYDE YASAK KENT NE İSE GÜNEYDE LU KÖŞKÜ O

Dongyang kentindeki gezimizde en renkli yerlerden birini de kentin tarihiyle eş değer

Ming ve Qing Hanedanlığı dönemlerinden kalma yapı gruplarından oluşan tarihi Lu Köşkü olarak bilinen büyük bir köy oluşturdu.

Halk asında “Kuzeyde Yasak Kent, güneyde Lu Köşkü” olarak bilinen bu tarihi yer açık hava müzesi statüsünde.1456-1462 yıllarında yapılan Lu aşiretine ait bu köyde yaşam yok ama  büyük sarayı, iç içe geçmiş avlulu evleriyle, 105 bahçesi ve kendine özgü süsleme sanatıyla her gün yüz binlerce turisti  ağırlayarak bir yaşam merkezi haline geliyor.

Bu tarihi köye eş değer antik çağlardan kalma antik köyü de ziyaret ettik. Doğal görüntüsünü zaman içinde yapılan restorasyon çalışmalarıyla kazanan bu köyde görülmeye değer eşsiz mimari yapısıyla adeta büyülüyor. Yerel halk folklor ve tiyatro gibi gösteri faaliyetlerinde bulunurken, el sanatlarını da sergilemek amacıyla kullanıyor.

 

ADI FİLM STÜDYOSU AMA BÜYÜK BİR KENT

Hengdian Film Ve Stüdyo Endüstri Parkı; Çin’in, ABD’nin Hollywood’una rakip olarak gösterilen ve dünyanın en büyük film platolarının bulunduğu park olarak biliniyor. 330 hektar alan üzerinde 1996 yılında inşasına başlanan ve kademeli olarak 2013’te tamamlanan parkta tam 13 film stüdyosu bulunuyor.

Buranın en önemli özelliği Çin’in tarihi ve turistik yapılarının bire birlerinin yer alması. Öyle küçük monte veya maket şeklinde değil, bire bir kopyalarının mimari estetiği ve özelliği ile birlikte metrekare olarak da tam ölçeğinde inşa edilen bu parkta, Tibet’teki Yasak Bölge’de bulunan imparatorluk binasından tutun da imparatorların saraylarının, devlet adamlarının köşklerinin, Çin’in tarihi binalarının, köylerinin, şehirlerinin benzerleri var. Sadece Çin’in değil, Kremlin Sarayı, İngiltere’deki kraliçenin sarayı, Fransa ve Almanya’daki hanedan saraylarının benzerleri de burada ayrı alanlarda tüm heybetleriyle inşa edilmiş durumda.

Bu parkta hem film çekimi yapılıyor, hem de turist akınına uğruyor. Ziyaretçiler, Çin’in antik çağlarından itibaren modern çağlara kadar geçen tarihi serüvenini bu büyük parkta, ünlü tarihi yapılarıyla beraber hem görme, hem içinde yaşama hem de seyahat etme imkânı buluyor.

Kısacası burası Çin’in binlerce değişim yılını içeren ve her mekânda o döneme ait geleneksel kıyafetli Çinlilerin yaşamı canlandırdığı, büyüleyici büyük bir açık hava müzesi konumunda.

Film Endüstri Parkı’nı kuruluşundan bu yana 130 milyon kişi ziyaret ederken, sadece 2016’da 15 milyon ziyaretçi görmeye gelmiş.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.