Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Çocuklarda sinüzite dikkat

28 Eylül 2013
Çocuklarda sinüzite dikkat için yorumlar kapalı
Çocuklarda sinüzite dikkat

Yetişkinlerde sık rastlanılan sinüzit, okul çağındaki çocukları da tehdit ediyor. Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarının kâbusu olan sinüzit ailelerin korkulu rüyası haline gelmeye başladı. Medikal Park Bursa Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Hüsamettin Olgun, “Erişkinlerdekinin aksine, çocuk sinüzitlerinin belirtileri ve nedenleri daha belirsiz ve karışık olabilir. Sadece tanı ve tedavisindeki güçlükler nedeniyle, değil, göz ve kafa içi yayılmalarına yol açma riski nedeniyle de erişkin sinüzitlerinden daha önemlidir” dedi.

 

‘ERİŞKİN SİNÜZİTLERİNDEN DAHA ÖNEMLİ…’

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Medikal Park Bursa Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Hüsamettin Olgun, “Başı sıradan kalkmayan, baş ağrısından şikayetçi, sürekli burun akıntısı, inatçı öksürüğü olan, dikkatini toplayamayan, göz kapakları şiş çocuklar öğretmenlerin dikkatini çekiyor ve aileler bu konuda aranmak zorunda kalınabiliyor. Çocuklarda 15 günden fazla süren üst solunum yolu enfeksiyonlarında hemen sinüsler hastalanıyor. Çocuk sinüslerinin gelişimi uzun zaman alır. Erişkinlerdekinin aksine, çocuk sinüzitlerinin belirtileri ve nedenleri daha belirsiz ve karışık olabilir. Sadece tanı ve tedavisindeki güçlükler nedeniyle, değil, göz ve kafa içi yayılmalarına yol açma riski nedeniyle de erişkin sinüzitlerinden daha önemlidir” dedi.

 

NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

Çocuk sinüzitlerinin inatçı ve sık sık tekrarlayabilen bir hastalık olduğunu vurgulayan KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Hüsamettin Olgun, sinüzitin yazın iyileştiğini ancak kışın yeniden tekrarladığını söyledi. Op. Dr. Olgun, “10-15 günden fazla süren soğuk algınlığı hafif ateş yükselmesi ile birlikte olabilir. Burun tıkanıklığı ve horlama, koyu kıvamlı sarı-yeşil renkli burun akıntısı, geniz akıntısı, bazen boğazda yanma, nefeste kötü koku, mide bulantısı veya kusma, inatçı öksürük, baş ağrısı, huzursuzluk, bitkinlik, uykuya meyil, huy değişimleri, gözlerin çevresinde şişme gibi belirtilere bakarak ailelerin çocukların sinüzit olup olmadığını anlayabileceğini ifade etti.

Küçük çocukların bağışıklık sistemleri henüz tam gelişmemiş olduğu anımsatan Olgun, şöyle devam etti:

“Özellikle 7 yaşına kadar çocuklar burun, sinüs ve kulak enfeksiyonlarına daha yatkındır. Çoğunlukla nezle gibi virüslerle olan, sıradan üst solunum yolu enfeksiyonlarını takiben başlar. Eğer çocukta burun içerisinde geniz eti ve bazı yapısal başka etkenler de varsa sinüzit daha inatçı hale gelir. Üst solunum yolu alerjileri de sinüzite eğilim yaratan etkenlerin başında gelir. Çoğu üst solunum yolu ilaç kullanılmasa bile kendiliğinden iyileşir ama eğer çocuk bir hafta veya on günlük bir süre sonunda da halen hasta ise sinüzit açısından mutlaka değerlendirmek gerekir. Çocuğun bilinen çevresel alerjenlerden ve sigara dumanı gibi kirliliğe yol açan maddelerden uzak tutulması, varsa reflü hastalığının tedavi edilmesi ile sinüs enfeksiyonu riski azaltılabilir.”

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Hüsamettin Olgun, burun alerjilerinin de sinüzit gelişiminin en önemli nedenlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

“ÇOCUKLARDA SİNÜZİT AMELİYATI YAPILMAZ…”
Çocuklarda doğrudan sinüs ameliyatına başvurulmadığını, aylarca hatta yıllarca çocuğun büyümesinin beklenildiğini belirten şunları söyledi:
“Ancak bilinçli ilaç tedavileri ile düzelmeyen, ciddi ve inatçı sinüziti olan çocuklarda ameliyat gündeme gelebilir. Burada bir sinüzit ameliyatı değil; örneğin sebep olarak sorumlu tutulabilecek bir geniz eti saptanmışsa öncelikle bir geniz eti ameliyatı yapılır. Eğer geniz eti sinüslerin temizlenme yolunu tıkıyor ise ya da mikropları barındırarak sinüzit oluşumuna sebep veriyor ise ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Geniz eti ameliyatı çoğu çocukta sinüslerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu ameliyat, sinüziti tamamen iyileştirir demek doğru değildir. Çocuklarda doğrudan sinüs ameliyatına başvurulmaz, aylarca hatta yıllarca çocuğun büyümesi beklenilir. Çok zorunlu kalınan bazı çok az sayıda çocuğa sinüzit ameliyatı yapılabilir. Genelleme gerekirse çocuklarda sinüzit ameliyatı yapılmaz. Çocuk hastalar çok uzun sürebilecek izlemelerde bile kolay kolay sinüzit ameliyatına alınmazlar.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.