Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Çocuklarınızı Uzak Tutun!

22 Haziran 2016
4.359 kez okundu
Çocuklarınızı Uzak Tutun! için yorumlar kapalı

Çocuklar, zarar görmeye en açık, güçsüz, dolayısıyla da korunmaya muhtaç izleyici kitlesi oluyor. Tüm kitle iletişim araçlarında yer alan şiddet, çocuk ve ergenlerdeki saldırgan dürtüleri harekete geçirebilmektedir ve bir yetişkin gibi bu dürtüleri kontrol edebilme yetisine sahip olmayabilirler.

Türkiye’de ve dünyada, çocukların televizyondan nasıl etkilendiklerini, bu etkilerin çocukların ruh sağlıkları ve davranışları üzerinde nasıl değişmelere yol açtığını anlamak üzere sayısız araştırmalar yapılmıştır. Yaşça küçük çocuklar, hayal dünyası ile gerçek dünyaya ilişkin şeyler arasında ayırım yapabilmek için yeterli muhakeme yetisine ulaşmamış olurlar. Dolayısıyla izledikleri programların birer kurgulama olduğunu anlamayabilirler. Öyle ya, gerçekte herkes güçlü birer kahraman değildir. Kimse prens ya da prenses değildir. Herkes istediği zaman istediği her şeye sahip olamaz. Olmadığında çabuk yıkılmaz ya da çabuk toparlanmaz. Her son mutlu olmayabilir… Kendinizden örnekleri çoğaltabilirsiniz. Bunların hepsi kurgu! Çocuklarınız büyüdüğünde karşılaştıkları gerçekler asla izledikleri gibi olmayacak! Tüm “sağlıksız” kurgulardan uzak tutmalısınız.

Televizyondaki program ve dizilerdeki kahramanlarla özdeşleşerek, onlar gibi konuşmaya, onlar gibi davranmaya çalıştıklarını görebilmekteyiz. Çocuklar, şiddeti ve saldırganlığı bir “problem çözme” yöntemi ya da “kendini ifade etme” yolu olarak görmektedirler. Kızgınlık, öfke, kin, nefret, hiddet, intikam gibi duyguları hem daha sık hem de daha yoğun hissetmeye, yaşamaya ve dışa vurmaya başlarlar.
Dünyayı ve hayatı tanımaya anlamaya ve öğrenmeye çalıştıkları bu gelişim dönemlerinde; algıları ve düşünce kalıpları “iyiler – kötüler” olarak katı ve çarpık bir şekilde bölünmüş bir hal alır; gerçekçi ve işlevsel olmaktan uzaklaşır. Televizyon izleme süreleri arttıkça; doğru ile yanlışı, gerçek ile kurguyu, olası ile imkansızı, uygun ile uygunsuzu ayırt etmekte zorlanmaya başlarlar. Şiddete, saldırganlığa, ölüme, acıya vb. durumlara karşı duyarsızlaşmaya ve tepkisizleşmeye başlarlar. Bu kavramlar, bu görüntüler ve bu davranışlar gittikçe normalleşmeye ve kabul görmeye başlar. Şiddete maruz kalan kişi, yani acı çekenle empati kurma yetilerini yavaş yavaş kaybederler. Şiddet ve saldırganlık izlemek ya da sergilemek, rahatlama veya boşalmaya neden olmaz; bilakis şiddet şiddeti, öfke öfkeyi doğurur. Tamamen çocukları bu araçtan uzak tutmanız mümkün olmayacaktır. Günün belli saatlerinde zihinsel gelişimi destekleyen şiddet içermeyen çizgi film ve ya çocuk programlarına izin verebilirsiniz.
Çocukları televizyondan takip ettikleri şiddet içerikli programlardan uzak tutmak için ailelere bazı önerilerim var;
Öncelikli olarak; televizyonu, evin ya da salonunuzun merkezine, odak noktasına koymayın.
En önemlisi, Çocuğun oyalanması ve gündelik işlerinizi yapabilmek için yeterli zamanı kazanmak adına televizyon izlemeye terk etmeyiniz. Televizyonu, çocuk bakıcısı olarak kullanmayınız.
Yemekler sırasında televizyonu kapalı tutmaya çalışmalısınız.
Çocuğunuzun ne seyrettiğinden haberdar olun. Çünkü çocuğun yaşı ne kadar küçükse, televizyondaki materyalden etkilenme oranı ve şiddeti o kadar fazla olur. Maruz kaldığı sahneler, iştahını ve uykularını etkileyebileceği gibi, bilindiği üzere değer, tutum ve davranışlarını da şekillendirmede büyük rol oynayacaktır.
Çocuğunuzun odasında televizyon olmamasını sağlamalısınız. Eğer odasına televizyon koymayı düşünüyorsanız izleme saatlerini siz belirlemeli ve bu kuralların dışına çıkılmamasını sağlamalısınız. Ayrıca kendi odasında ne izlediğini sürekli olarak takip etmelisiniz. Daha olumlu etki oluşturmak istiyorsanız, çocuğunuzun odasına koyduğunuz televizyonun kablolu vb yayınları kaldırıp, sadece dvd koyabilir, belli günlerde ve saatlerde sizin tercih ettiğiniz çocuk filmlerini izlemeliler.
Çocuğunuzun televizyon seyretmesi konusunda sınırlarınız net olmalı. Ne zamanlar, ne kadar süre, ne tür programlar seyredebileceği konusunda sınır ve limitler olmalı.
Anne baba olarak bu konuda kararlı ve tutarlı bir işbirliği sergilemeye özen göstermelidir.
Çocuğunuzun seyrettiği şeyleri onunla konuşmalı, tartışmalı; hangi gözlükle bakması gerektiği, neleri süzüp neleri alması gerektiği konusunda ona eşlik ve rehberlik etmelisiniz.
Ailece seçerek seyredebileceğiniz televizyon programları da olsun ve bunu keyifli zaman geçirmek için tercih edebilirsiniz. Son olarak; siz bütün bir gün ve gece televizyon seyrederken, çocuklarınızı bu konuda bilinçlendirmeye çalışmak nafile bir çaba olacaktır. O YÜZDEN…

Zira çocuklar, söylediklerinizi değil, yaptıklarınızı yaparlar…

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.