Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Cumhur ittifakı Bursa belediyelerine nasıl yansır?

30 Ocak 2018
273 kez okundu
Cumhur ittifakı Bursa belediyelerine nasıl yansır? için yorumlar kapalı

Hafta sonundan itibaren Türkiye’nin gündemine oturan Cumhur ittifakının milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra  Mart 2019 yılındaki yerel seçimlerde de uygulanabileceği yönündeki ilk sinyali cuma günü MHP İl Binası’ndaki toplantıda Genel Sekreter İsmet Büyükataman vermişti.

Toplantı bitiminde sohbette kendisine “Cumhur ittifakının yerel seçimlerde de söz konusu olup olmayacağını” sordum.
İlk olarak dedi ki:

“Siyasal sistem iki kutuplu yapılaşmaya doğru gidiyor, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ittifaklar artık kaçınılmaz”

Sonra konuya girdi:

“Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kurulacak olan Cumhur ittifakının  yapısını belirlemek amacıyla AK Parti’den ve MHP’den 3’er milletvekilinin katılımı ile biliyorsunuz Milli Mutabakat Komisyonu oluşturuldu. Evet, yapılan ilk görüşmelerde yerel seçimlerde de Cumhur ittifakının yapılabileceğine dair genel bir değerlendirme oldu. Komisyon  üzerinde çalışma yapacak. Ancak ortada daha net ve somut bir karar yok”

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman olası bir ittifakta hangi parti hangi seçim bölgesinde belediye başkanlığını bulunduruyorsa muhtemelen o partinin adayının “çatı aday” olarak gösterileceğinin yanı sıra farklı seçeneklerin üzerinde durulduğunu da söyledi.

İlave olarak da “Komisyon yarın toplanacak” diye belirtti.

O anda anladık ki, Cumhur ittifakı yerel seçimleri de kapsayacak ve iki parti ilk sınavı yerel seçimlerde verecek.

******                         ******                              ******

İşte Büyükataman’ın sözünü ettiği komisyon cumartesi günü 3. kere toplandı ve yine Büyükataman’ın sözünü ettiği yerel seçimlerde de ittifak yapılacağını ve çatı aday üzerinde anlaşmaya varabilecekleri bilgisini kamuoyuna deklare etti.

Buna göre;

İki partinin iş birliği çatı aday formülü üzerine dayanacak. AK Parti belediye başkanlığı koltuğunu bulundurduğu seçim bölgesinde MHP aday çıkarmayıp, AK Parti’nin adayını çatı aday olarak destekleyecek. AK Parti’de MHP’nin belediye başkanlığını bulundurduğu seçim bölgesinde aynısını yapacak. İkisinin de belediye başkanlığı bulunmayan bölgede ise ortak aday üzerinde uzlaşmaya varılıp seçimlere gidilecek. Ancak, belediye başkanlığındaki çatı aday formülü, belediye meclis üyeliklerini kapsamıyor. Aynen milletvekilliği genel seçimlerinde olduğu gibi, her parti  kendi listesini çıkarıp oy kullanacak.

Kısacası 2019’un Kasım ayında birlikte yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerindeki sistem aynen yerel seçimlere uyarlanacak.

Bu durumda “Bursa’da 2019 Mart’ındaki Mahalli Seçimlerde nasıl bir aday tablosu ortaya çıkar? “Diye şimdiden bir değerlendirme yapacak olursak mevcut tablodan hareketle;

Bursa’da AK Parti’nin halen 17 ilçenin 15’inde belediye başkanı var.

Mudanya ve Nilüfer ilçelerinde başkanlık koltuğu CHP’nin. Eğer AK Parti–MHP ittifakı yerel seçimlerde de yapılacak olursa mevcut haliyle, Nilüfer ve Mudanya’da  ortak isim üzerinde anlaşıp çatı adayla seçimlere gidilirken, diğer 15 ilçe ve büyükşehirde AK Parti’nin adayı ile seçimlere gidilecek demektir…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.