Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Cumhurbaşkanı Burkay’a ne dedi?

12 Mart 2018
249 kez okundu
Cumhurbaşkanı Burkay’a ne dedi? için yorumlar kapalı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 3 Nisan’da yapılacak olan seçimlerine kısa süre kala dün önemli bir gelişme yaşandı ve 5 yıldır oda başkanlığını yürüten İbrahim Burkay, beklenildiği üzere “yola devam” dedi.

Toplantı, alışagelmiş adaylık açıklamasının çok ötesinde, 2013 yılından bu yana yapılan çalışmaların ve yeni projelerin tanıtımı olarak lanse edildi.

Nitekim o da kürsüye çıkarak, 5 yıl önce söz verdiği 16 makro projenin 40 makro proje olarak genişlediğini söyledi ve hepsini ana başlıklar halinde tek tek anlattı.

Kişi başı mili gelirden tutun da ihracat verilerine kadar paylaştığı tüm rakamlarda gerçekten Bursa ekonomisinin son 5 yılda büyük bir ivme kazandığını görüyorsunuz.

Söylediği gibi;

 Tüm dinamikleri ile bugün yerelden ulusala doğru kalkınma hamlesinin öncüsü durumuna gelmiş bir Bursa.

Dolu dolu geçen bir 5 yılın kısa anlatımından sonra Burkay “Yeniden göreve talibim” ya da “Adayım, desteğinizi bekliyorum” veya “Hizmet için yeniden adayım” demek yerine gayet kibar bir üslupla “Bugün hizmet odaklı yeni bir dönem için, yolun kapısını açıyoruz” dedi ve büyük bir alkış aldı.

Devamında da;

Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda, ilkelerimizden taviz vermeden 39 bin üyemizle kentimiz ve ülkemiz için azimle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi ve kendi çıtasını “Beklenti ve hayallerimiz, 5 yılda elde ettiğimiz rakamların çok üstünde”sözleriyle daha da yukarıya çekti.

******                         *******                       *******

Burkay’ın çalışmalarını anlattığı ve “yola devam” diyerek oda seçimlerinin resmen startını verdiği dünkü toplantıya iş dünyasının katılımı oldukça iyi idi. Toplantı öncesi ve sonrası ise kendisine gösterilen ilgiden de anlaşılıyor ki Burkay bu yarışta bir hayli avantajlı.

Peki, Burkay’a gösterilen bu ilgi ve destek sadece iş dünyası ile mi sınırlı?

Hayır!

Burkay, geçen 5 yıl sürede en çok üstüne gidilen oda başkanıydı diyebilirim. Hatta en ağır şekliyle 15 Temmuz sonrası “FETÖ iddialarına” maruz kalan Burkay, hakkındaki yıpratmaya yönelik eleştirilere kulağını tıkayarak sadece işine baktı.

Ünlü bir iş adamının dün yaptığı şu tespit dikkat çekici:

Eğer hakkında böyle bir ilişki olsa idi bu memlekette koskoca valiler, emniyet müdürleri, belediye başkanları görevden alındı, Türkiye’yi işgal etmek isteyen terör örgütü söz konusu olduğunda devletin güvenlik güçleri makam, mevki dinlemiyor, ince eliyor, sık dokuyor, kimsenin  hatrına, titrine bakmıyor, onu da alırlardı. Demek ki böyle bir şey yok”…

Kaldı ki gerçekten ortada böyle bir ilişki söz konusu olsa idi, FETÖ’ye karşı en büyük mücadeleyi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan asla affetmezdi. Ya da başarılı bir grafik çizmese idi gördüğü yerde yüzüne bakmaz, tersler veya başını çevirir giderdi.

Çünkü Burkay, kim ne derse desin Bursa’nın sanayi ve ticari gelişiminde ortaya koyduğu projelerinde en büyük desteği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ta kendisinden alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 2023 Türkiye Vizyonu Projesi’ne katkı sağlayan ekibin içinde yer alırken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere Ekonomi içerikli bakanlıklarla da koordineli çalışma yürütüyor.

Son olarak Burkay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 22 Ocak tarihinde Bursa’ya gerçekleştirdiği ziyarette kendisiyle bir görüşme yaptı. Erdoğan TOFAŞ Spor Salonu’ndaki İl Kadın Kolları Kongresi’nden çıkışta, helikopterine doğru giderken BTSO Başkanı Burkay’ı yanına çağırttı. 10 dakika baş başa görüşen ikili çevredekilerin ilgi odağı olurken, Burkay bu konuşma hakkında bilgi vermese de Ankara kaynaklı bilgiye göre Cumhurbaşkanı kendisine “Her şey yolunda mı? diye çalışmalarında sıkıntı olup olmadığını sordu.

Birtakım talimatlar verdi ve ardından da “Çalışmaya devam” dedi… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında hiç kimse olmadan Burkay’la yalnız görüşmesi bile siyaseten önemli.

İşte Burkay, Cumhurbaşkanı ile yaptığı bu görüşme sonrasında, ondan aldığı tam destekle de kolları daha bir azimle sıvadı!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.