Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Cumhurbaşkanı Erdoğan mı? İnce mi?

18 Haziran 2018
179 kez okundu
Cumhurbaşkanı Erdoğan mı? İnce mi? için yorumlar kapalı

Tabii ki Erdoğan!..

Bursa’nın şu sıralarda en çok konuştuğu konu, Millet Bahçesi olarak hizmet vermeye başlayan Atatürk Stadyumu’nda yapılan iki miting.

1 Haziran’da Muharrem İnce, 11 Haziran’da da  Cumhurbaşkanı Erdoğan  meydanda Bursa’ya seslenmişti. İkisi arasında kıyaslama yapılıyor. Yerel basına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingi daha kalabalık, sosyal medyaya göre ise Muharrem İnce’ninki…

Bu konuda birkaç not düşmek istiyorum.

Daha önce de yazdım.

Evet, Muharrem İnce’nin mitingi Bursa’da bugüne kadar CHP ve muhalefet partilerinin gördüğü en büyük katılımdı. İnce’nin Demirel ve Erdoğan karışımı uslubu, sahne performansı,  mitingin saatinden tutun da iftar organizasyonuna kadar ki, Nilüfer Belediyesi ön plana çıkıyor, mükemmel işlemesi, kalabalığın coşkusu ve disiplini Bursa’da algıda da farklılık yarattı.

Bu algının üzerine gerçekleşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingi ise, her ne kadar gölgede bırakılmak istense de yine de kalabalık ve coşku açısından, mevcut şartlar içinde çok, çok  iyiydi.

Sonuçta;

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakışan bir meydan mitingi mi idi?” derseniz, ne kadar kalabalık toplanırsa toplansın, sadece Bursa değil il mitingleri asla bir Yenikapı mitingleri ölçüsünde olamayacağı için cevabı “hayır” olacaktır. Ancak, 16 Nisan referandumundan az olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

******                               *******                                 *******

Peki, seçim  süreçlerinin en  renkli , en hareketli görüntülerine sahne olan meydan mitingleri sandık için gösterge mi?

Bu soruya en güzel şöyle cevap verilebilir:

 80’li ve 90’lı yıllarda ‘evet evet’, 2000’li yıllarda ‘evet’,  2015′-2023’lü yıllarda ‘eh’, 2023 sonrası ‘hayır'”

Çünkü artık gelişen sosyal medya sayesinde liderleri dinlemek ve görmek için meydanlara gitmeye gerek yok. Özellikle de genç nesil bu meydan mitinglerini demode olarak görüyor.

Gençler için elindeki cep telefonundan sosyal medyadaki siyasi paylaşımları takip etmek, paylaşmak ve altına yorum atmak daha demokratik bir yol.

Neticede tv’lerdeki açık oturumlar, programlar ve sosyal medyadan canlı yayınlar genel anlamda da meydanların popülaritesini de  hızlı bir şekilde ortadan kaldırıyor.

*******                             *******                             *******

Bu durumda meydanlar net belirgin ölçü olmamakla beraber kısmi değerlendirme olarak kabul edildiğinde;

Cumhurbaşkanlığı yarışında Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Millet İttifakı’nın adayı Muharrem İnce ile yarıştığı,

Havada uçuşan anketlere rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önde gittiğini,

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halk nezdinde çok farklı bir karşılığı olduğunu,

İktidar partisinin de  16 yıllık iktidarındaki yerelde ve genelde yıpranmanın, yorgunluğunun etkisine rağmen yine Meclis dağılımında  MHP ve BBP ittifakının da desteğiyle güçlü konuma gelebilme olasılığının halen çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii Bayramdan sonra son sürece giriliyor. Liderler ve partilerin yapacağı son ataklar bu süreçte oy oranlarını aşağı da çekebilir, yukarıya da tırmandırabilir. Bekleyip hep beraber göreceğiz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.