Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Cumhurbaşkanı Gül’ü zor durumda bırakan soru

27 Eylül 2013
Cumhurbaşkanı Gül’ü zor durumda bırakan soru için yorumlar kapalı
Cumhurbaşkanı Gül’ü zor durumda bırakan soru

Görüştüğü birçok kişinin ‘Türkiye’de neler oluyor?’ diye sorduğunu anlatan Gül, “Gezi olaylarının Türkiye algısına çok zararlı olacağını kaç kez söylemiştim” ifadesini kullandı.

Siyasî istikrar riskinin de çok sorulduğunu belirten Gül, Türkiye’nin politik riski olmadığını kaydetti. Obama ile Suriye meselesini konuştuklarını dile getirerek “Konuşmamı dinlediğini söyledi. Geçirdiğim operasyonu sordu.” dedi.

HERKES GEZİ’Yİ SORUYOR

Herkesin Gezi olaylarını sorduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Olayların Türkiye algısına çok zararlı olacağını kaç kez söylemiştim. Cumhurbaşkanları, yazar, çizer, yatırımcılar hepsi ayaküstü de olsa ‘Türkiye’de ne oluyor?’ diye soruyor. Bankacılar, finansçılar onlarla toplantı yaptım. ‘Kafanızdaki soruyu biliyorum.’ deyip anlattım. Uluslararası televizyonlar gereğinin ötesinde bir ağırlık verdi Gezi’ye. Bunun sebebi ayrı tahlil edilebilir. O olaylar Ortadoğu ve Mısır’daki o hadiselerle aynı haftaya rastladı. İnsanlar kafalarında benzerlik kuruyor” diye konuştu. 

TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL

Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını belirten Gül, “Birdenbire eski şeyler depreşir gibi yanlış bir algılama oldu. Bakın dedim, Türkiye’nin problemleri 10 yıl önce az gelişmiş ülkelerin problemlerine benzerdi. İşkence, fakirlik, insan hakları, vb. Şimdi gördüklerinizin Ortadoğu’da gördüklerinizle ilgisi yok. Gezi olayındaki tepkiler, gelişmiş ülkelerdeki gibi sıkıntılar. Türkiye’yi oradan buraya getirmişiz. Problemlerimiz az gelişmiş ülkelerin değil, gelişmiş ülkelerin problemlerine benzer hale gelmiş. O noktadan bu noktaya gelmiş olmamızdan gurur duyarım. Bu en büyük avantajımızdır” ifadelerini kullandı. 

Haber7

Cumhurbaşkanı Gül’ü zor durumda bırakan soru Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.