Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Cumhurbaşkanı hangi tabloda Bursa’ya geldi?

23 Ocak 2018
226 kez okundu
Cumhurbaşkanı hangi tabloda Bursa’ya geldi? için yorumlar kapalı

Cumhurbaşkanı Bursa’ya en son 16 Nisan referandumu öncesi 5 Nisan’da gelmişti. O günlerde Türkiye büyük bir karar aşamasında idi. 100 yıllık parlamenter sistem devam mı edecek? Yoksa 2014 yılından bu yana fiiliyatta uygulanan yeni yönetim şekli olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne mi geçilecek?

Kültürpark girişinde yıkılan Atatürk Stadyumu’nda halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o günkü Bursa programı tam anlamıyla sönük geçti diyebiliriz. Kalabalık beklenilenin altında idi, dolayısıyla coşku ve heyecan da azdı. Hatta alana gelmeden tepeden helikopterle tur attığında kalabalığın az olmasından dolayı canının çok sıkıldığı, bunu da dönemin İl Başkanı Cemalettin Torun ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye hissettirdiğine dair söylentiler günlerce konuşuldu.

9 ay aradan sonra Cumhurbaşkanı dün yine Bursa’ya geldi.

Fakat bu sefer siyasi konjonktür bir öncekinden çok farklı idi.

Bunu 3 açıdan değerlendirebiliriz.

******                         ******                         ******

Birincisi, Türkiye içeride bir tarafta FETÖ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadelesini tüm hızıyla sürdürürken, diğer tarafta ekonomik ve sosyal kalkınma amacıyla bir dizi büyük proje ve yatırımları hayata geçiriyor.

Ayrıca 2018 siyasi partiler ve demokrasimiz açısından da kritik bir yıl. Malum, 2019 yılı seçim yılı. İstikrar için yüzde 50 artı 1’in yakalanması lazım. MHP ittifakı ile başlayan yeni süreçte yerel ve genel seçimler için uyum yasaları başta olmak üzere bir dizi kanuni düzenlemelerin yasallaştırılması gerekiyor.

İkincisi, coğrafyamız 100 yılın sonunda yeniden dizayn ediliyor. Hemen yanı başımızda bir Kürt devleti kurulmak isteniyor. ABD başta olmak üzere küresel güçler her yönden Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak, güçsüzleştirmek ve 15 Temmuz örneğinde gördüğümüz üzere iktidarı devirme ve iç savaş çıkarma amacındalar.

Ve bu tehditlerden birine yönelik olarak Afrin harekâtı düzenlendi. Ordumuz sınır ötesinde sıcak çatışmanın içine girdi.

Üçüncüsü Bursa tablosu.

Değişim ve yenilenme zordur, kolay kolay kabul edilmez. Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğundaki değişim halk nezdinde kabul görürken, teşkilatlardaki değişim ve yenilenme parti tabanında birtakım tepkilere ve sancılara neden oluyor.
İl başkanı değişimindeki heyecan ve coşku, bir süre sonra ilçe kongreleri sürecinde yerini  küskünlüklere ve kırgınlıklara bıraktı. İl Başkanı Ayhan Salman’ın sakin ve beyefendi kişiliği bu gerginliğin kamuoyu önüne çıkmasını, tatsızlığa dönüşmesini engelledi.

*******                           *******                        *******

İşte Cumhurbaşkanı böyle bir sıcak atmosferde Bursa’ya geldi. Ve Bursa teşkilatları kırgınlıkları, küslükleri bir kenara bırakarak halkıyla kenetlenip Cumhurbaşkanı’na sahip çıktı.

Ve Cumhurbaşkanı dün, AK Parti genel başkanı sıfatına ilave olarak siyasi kimliğinin dışında tamamen Afrin’deki sıcak harekâttan dolayı “Başkomutan” olarak karşılandı. Bursa soğuk havaya, yağan yağmura aldırış etmeden Afrin harekâtında Başkomutan’ını yalnız bırakmayarak alanı hınca hınç doldurdu ve 50 bin kişilik dev bir miting alanı oluşturdu. İl kadın kolu kongresinin yapıldığı TOFAŞ Spor Salonu da kadın ve gençler ağırlıklı olarak doldu, taştı. Afrin harekâtının 2. gününde dünyanın gözü Bursa’da idi ve kulağı da Cumhurbaşkanı’nın vereceği mesaja takıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa’nın ilgisinden, heyecanından öyle büyük moral buldu ve öyle çok sevindi ki, “Bursa yine muhteşem. Hep birlikte Türkiye olduk” dedi.

Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar karşısındaki kararlılığımızı da Bursa’da dünyaya bir kere daha haykırdı:

Karşımıza çıkmayın ezer geçeriz. Bu bir milli mücadeledir. Bursa bir diriliş kenti. Bursa’dan yeniden dirilişi başlatmaya var mısınız?” 

Sonuç itibarıyla Bursa dün tarihi günlerden birini yaşadı ve Cumhurbaşkanı’na“Başkomutan” olarak  verdiği desteği tüm dünyaya duyurdu. Ve bu sefer Bursa’dan gerçek anlamda moralli ayrıldı!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.