Havadis16.com - 09 Aralık 2018, Pazar

Cumhurbaşkanı ilk 100 günlük projelerini açıkladı

3 Ağustos 2018
Cumhurbaşkanı ilk 100 günlük projelerini açıkladı için yorumlar kapalı
Cumhurbaşkanı ilk 100 günlük projelerini açıkladı

internethaber.com sitesinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçmesinin ardından 3 aşamalı bir planla ilk 100 günlük, ikinci 100 günlük ve 6 aylık icraat programını belirleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim vaatleri arasında yer alan 400 projeyle ilgili ilk 100 günde atılacak adımları kamuoyuna  duyurdu.

İşte Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

– Türkiye yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip yönetim sistemi arayışında tarihi dönüşümünü başarıyla tamamlamıştır. Ülkemizin istikbalinde emeği geçmiş herkesi rahmetle yad ediyorum. Bugünkü proje toplantımızı önemli bir adım olarak görüyorum. Amacımız ecdadımızdan aldığımız emaneti daha yükseklere çıkartarak gelecek nesillere aktarmaktır.

– Bir yandan yeni yönetim sisteminin mimarisini oluşturuyor, diğer yandan milletimize verdiğimiz sözleri hayata geçirerek projeleri hazırlıyoruz. İlk iş olarak Cumhurbaşkanlığımızın ve bakanlıklarımızın yeni teşkilat yapılarını oluşturduk. Yeni kurulan başkanlıkların kurulların ve ofislerin işler haline getirilmesine yönelik çalışmalar da sürüyor.

ORTA VE UZUN VADELİ PROGRAMLAR

– Orta Vadeli Programı Ağustos ayının sonuna kadar kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz.

– 2019-2023 dönemine ilişkin stratejik plan çalışmalarımıza başladık. Kasım ayı sonuna kadar bunu da tamamlamayı hedefliyoruz.

– Bakanlıkların 2023 planları Kasım sonunda tamamlanacak…

100 GÜNDE BİNİN ÜZERİNDE TAMAMLANACAK AMA..

– İlk 100 günde tamamlanacak proje sayısı binin üzerindedir. Biz bunlardan daha önemli ve öncelikli gördüğümüz 400’üne programda yer verdik.

– Yaklaşık 46 milyar liralık bütçe ile hayata geçirilecek projeler yeni dönemin ateşleyicisi olacak…

400 PROJENİN 48’İ SAVUNMA SANAYİNE AİT…

– Savunma sanayi projelerine ayrı bir önem veriyorum. Programımızda yer alan 400 projenin 48’i savunma sanayimize aittir.

– 100 Günlük İcraat Programımız çerçevesinde, yeni adli yılla birlikte yargıda hedef süre uygulamasına geçiyoruz. FETÖ’nün yargı sistemimizde yol açtığı tahribatı süratle giderme noktasında önemli mesafe katettik.

– Yargı birimlerince yapılan 40 milyon tebligattan 28 milyonunun elektronik ortamda gerçekleştirilebilmesini mümkün kılacak bir altyapı oluşturuyoruz.

ÇOCUKLARA KARŞI İŞLENEN CİNSEL SUÇLARA TAVİZ YOK… 

– Çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçları konusunda, toplumun beklentilerine cevap verecek cezai düzenlemelerin yapılmasını sağlıyoruz ve sağlayacağız. Asla bundan taviz yok.

– Bir yandan ordumuzun kritik birimlerinde uzmanlığa dayalı bir personel yapısına geçerken, diğer yandan da her alanda kendi kendimize yeterli bir savunma sanayi kurmaya çalışıyoruz. Göreve geldiğimizde yüzde 25 gibi bir güce sahipken, şimdi bu yüzde 65’e ulaşmıştır. Bunu artık daha da artırmak durumundayız.

EMEKLİLERE KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ İKRAMİYE ÖDENECEK

– Emeklilerimize 1000 liralık ikinci ikramiyelerini Kurban Bayramı’ndan önce takdim edeceğiz…

– Milletimize verdiğimiz 1000 liranın altında emekli maaşı bırakmama sözümüzü yerine getiriyoruz.

KANAL İSTANBUL’UN TAŞINMAZ DEVİRLERİ BİTECEK

– 100 Günlük İcraat Programı çerçevesinde, Kanal İstanbul Projesi’nin taşınmaz devirlerini tamamlayacak, çevre düzeni planları ve imar planlarını onaya sunacağız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.