Havadis16.com - 17 Ocak 2019, Perşembe

Cumhuriyetimizin 3. dönemi mi, 3. Cumhuriyet mi?

12 Temmuz 2018
267 kez okundu
Cumhuriyetimizin 3. dönemi mi, 3. Cumhuriyet mi? için yorumlar kapalı

“Türkiye’nin AK Parti’ye ihtiyacı var” başlıklı 29 Haziran’daki yazımda şöyle bir saptamada bulunmuştum:

“Nasıl ki Cumhuriyet’in ilanı olan 1923 Türkiye’nin en büyük değişim ve dönüşüm projesinin başlangıcı ise tek partili sistemden çok partili demokratik hayata geçtiğimiz 1946 seçimleri de ikinci büyük değişim ve dönüşüm sürecidir.

Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş yaptığımız 24 Haziran da Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük değişim ve dönüşüm projesidir.”

Çok açık ve net.

Bu projenin karşısında yer alanlar artık eski Türkiye zihniyetinin birer parçası durumundadırlar.  

Eğer körü körüne “AKEPE karşıtlığı” dışında merkezde bir yerlerde duruyorsan veya solun evrensel değerleri açısından dünyayı okuyabiliyorsan, Türkiye’nin yeni sistem değişikliğinin bu ülke için ne kadar elzem olduğunu da görebilirsin.

CHP içinde de bu yeni sistemin büyük bir değişim ve dönüşüm projesi olduğunu görenler var. Var ama baskılardan çekindikleri için açıkça dile getiremiyorlar.

Eski merkez sağ siyasetinin önde gelen isimlerinden olmasına rağmen son dönemde CHP içinde siyaset yapan ve bir dönem de Bursa milletvekili olan İlhan Kesici iki gün önce aynı değerlendirmeyi  yaptı:

Dedi ki:

“Cumhuriyetimizin 3. dönemi 09.07.2018 tarihi itibarıyla Sayın Devlet Başkanı Cumhurbaşkanımızın TBMM’de yemin etmesiyle başlamış bulunmaktadır. Allah vatanımız, devletimiz, milletimiz ve halkımız için hayırlı uğurlu etsin. Devletimiz ve Cumhuriyetimiz ilelebet payidar olsun”.

Sen misin bu tweti atan.

Ne kadar AK Parti karşıtı, ne kadar sistem değişikliği düşmanı varsa adamı bir anda hain ilan ederek, linç kampanyasının içine attılar.

O da bunalmış olacak ki, akabinde “Ben hiç bir şekilde 3. Cumhuriyet demedim, demem, böyle bir sınıflandırmayı da yanlış bulanlardanım. Benim dediğim önemli bir sistem değişikliğine geçmiş olmamızdır” diyerek bir dizi açıklamalarda bulunma gereği duydu.

Dedi ki:

Cumhuriyetimizin 3. dönemi demem şu demektir.

1. dönem 1923-1950 Tek Partili Parlamenter Sistem dönemi

2. dönem 1950-2018 Çok Partili Parlamenter Demokratik Sistem dönemi

3. dönem Partili Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi dönemi.”

Altına da not düştü:

“Bu sadece bir tespit ve sınıflandırmadır.”

Neticede; Sayın İlhan Kesici’nin saptamaları doğru. Kabul etmekte fayda var.

Ha Cumhuriyetimizin 3. dönemi dedi, ha 3. Cumhuriyet dönemi.

Sistem değişikliğinin içeriğine baktığımızda söylediği sözler tam odağında aynı kapıya çıkıyor. Pazartesi günü yani 9 Temmuz’da Türkiye, 1923’ten bu yana Cumhuriyet yönetiminde büyük bir değişim ve dönüşüm projesinin startını verdi.

Artık geriye dönüş yok, daima ileriye…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.