Havadis16.com - 20 Eylül 2018, Perşembe

ÇYDD’ ye Yapılan Mali Denetimler TBMM Gündeminde

29 Ocak 2014
ÇYDD’ ye Yapılan Mali Denetimler TBMM Gündeminde için yorumlar kapalı
ÇYDD’ ye Yapılan Mali Denetimler TBMM Gündeminde

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, son 5 yıl içinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin sık sık denetleme ve incelemelere tabi tutulmasına dikkat çekerek, dernek ve vakıflara yönelik başlatılan soruşturmalarla ilgili hazırladığı soru önergesini Meclis’e sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, son yıllarda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve benzeri derneklere yapılan denetleme ve incelemeleri gündeme getirdi.

Kaleli, son 5 yılda ÇYDD’ ye yönelik başlatılan mali denetimlerin sıklaştırılmasını gerekçe göstererek hazırladığı soru önergesinde, ÇYDD benzeri hangi derneklerde kaç kez denetleme ve inceleme yapıldığını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sordu. Kaleli’nin dernek ve vakıflardaki incelemelerle ilgili Meclis’e sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer alıyor:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’ nün 96. Maddesi gereğince Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

                                                                      Sena KALELİ

                                                                  Bursa Milletvekili

1-  Ülkemizde kamu yararına çalışan ve vergiden muaf tutulan kaç dernek ve vakıf vardır?

2- Son 2 yıl içinde Bakanlığınızca hangi dernek ve vakıflarda denetleme ve inceleme yapılmıştır? Bu derneklerin ve vakıfların hangileri hakkında usulsüzlük nedeniyle soruşturma başlatılmış ve yaptırım uygulanmıştır?

3-  Son 5 yıl içinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bakanlığınızca kaç kez denetlenmiştir? ÇYDD’nin sık sık denetleme ve incelemeye tabii tutulmasının gerekçeleri nedir? Bakanlığınızın bu derneğe yönelik özel ilgisinin sebebi nedir?

4- Bakanlığınız döneminde ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) benzeri hangi derneklerde kaç kez denetleme ve inceleme yapılmıştır? ÇYDD’nin denetlenmesi ve incelenmesi yönünde adli ve idari makamlardan Bakanlığınıza iletilen emir ve tavsiye kararı var mıdır?

5- Son 5 yıl içinde “Deniz Feneri”, “Kimse Yok Mu” ve “İHH” benzeri dernekler Maliye Bakanlığı tarafından kaç kez denetlenmiştir? Bu derneklere denetleme ve inceleme sonucu bir yaptırım uygulanmış mıdır?

6- Temeli 1996 yılında kurulan İSEGEV’e ( İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı) dayanan ve 2012 yılında TÜRGEV (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) adını alarak faaliyetlerine devam eden ve amaçları ve kaynakları ÇYDD ile aynı olan vakfa yönelik bugüne kadar hiçbir denetleme yapılmış mıdır? TÜRGEV Vakfı da ÇYDD benzeri denetleme ve incelemeye tabii tutulacak mıdır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.