Havadis16.com - 25 Haziran 2018, Pazartesi

Dalgalı kur zorluyor

3 Aralık 2016
Dalgalı kur zorluyor için yorumlar kapalı
Dalgalı kur zorluyor

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla Kasım ayında yapılan ihracat 2 milyar 302 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracat, yüzde 14,75 oranında artış gösterdi. 2016’nın 11 ayında toplam ihracatı yüzde 9,37 oranında artarak 22.1 milyar dolar olan UİB’in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 8,75 artarak 24.1 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşti.   

Yılsonuna yaklaşırken 2016 için belirlenen 24 milyar dolarlık ihracat hedeflerini büyük ölçüde yakaladıklarını kaydeden UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, “2016 yılı, ihracatçılar açısından oldukça zorlu bir yıl oldu. UİB olarak yıl içerisinde ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen ihracatımızı artırmayı sürdürdük. Bu bağlamda sene başında ortaya koyduğumuz 24 milyar dolarlık hedefimize bir adım kaldığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Türkiye İstatistik Kurum (TÜİK) tarafından açıklanan Ekim ayı dış ticaret verilerini de değerlendiren Başkan Orhan Sabuncu, “Ekim ayında dış ticaret açığımız yüzde 13,2 artarak 4 milyar 164 milyon dolara yükseldi ancak yıl geneli itibariyle dış ticaret açığımızın düşüş gösterdiğini de göz önünde bulundurmalıyız. Bu noktada ihracatçıların önünü daha rahat görebilmesi adına bir takım yapısal reformlara ağırlık verilmesi durumunda, dış ticaret açığının daha da azalacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Doların TL’ye karşı aşırı değer kazanması ve kurun dalgalanmasının ihracatçının işini zorlaştırdığını belirten Sabuncu, mümkün olduğunca öngörülebilir bir kur politikası beklediklerini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.