Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Değişim sırası belediyelere geldi

12 Ekim 2018
470 kez okundu
Değişim sırası belediyelere geldi için yorumlar kapalı

Son 3 gündür Ankara’da idim. Lisans eğitimi için Ankara’da bulunan oğlumu ziyarete gittim ve gitmişken de fırsat bu fırsat diyerek hem kenti gezdim, hem de AK Parti Genel Merkezi’nden tutun da bakanlıklar ve STK’larda dost ziyaretlerinde bulundum. Hemen belirteyim ki bu ziyaretler kesinlikle siyasi amaçlı değil tamamen özeldi. Ve tabii söz konusu AK Parti Genel Merkezi olunca yerel seçim sürecinin başladığı şu günlerde Bursa’dan pek çok eski ve yeni tanıdık isimle karşılaştığımı, adaylık arayışlarında nabız yokladıklarını söyleyebilirim.

“Kim bunlar?” derseniz söyleyemem.

Resmi süreç başladığında zaten hepsini göreceğiz.

24 Haziran seçimleri öncesinde de parti genel merkezi milletvekili aday adayından geçilmiyordu. Şimdi de baktım koridorlar bile tıklım tıklım!

Sadece Bursa mı?

Hayır. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen belediye başkanları mı belediye başkan aday adayları mı dersiniz, hepsi var. Ülkenin tüm renklerini görmek mümkün. Ve dikkat ettim, kapıdan kim girerse girsin mutlaka bir tanıdığın makamında kendine yer buluyor ve ağırlanıyor. Bu da aslında hem bu partinin tabanda ve halktaki gücünü, umudunu, güvenilirliğini, kurumsallığını, niteliğini, insan kaynağını ve zenginliğini gözler önüne seriyor ki bence AK Parti’yi diğer partilerden ayıran ince, küçük ama çok önemli bir ayrıntı.

Peki, kolunun altına 5 yılda yaptığı çalışmaları rapor halinde dosyalaştırıp getiren belediye başkanları ile başkanlık için nabız yoklayanların yeni dönemde şansı var mı?

Partinin kimlerle yola devam edip etmeyeceğini bilemem, zaten henüz ortada kesin bir karar yok ama genel anlamda 3 günlük temaslarımdan edindiğim izlenim şu ki; AK Parti’de değişim sırası belediye başkanlarına geldi.

Hem de ne büyük değişim!..

***                             ***                        ***

Zira Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 24 Haziran sonrası yönetim şeklini biçimlendirmeyle başlayan değişim ve dönüşüm sürecinde AK Parti MKYK, MYK’sı, Kabine, TBMM, kurullar, ofisler, ekonomi politikaları, iş dünyası ve STK’lar’daki yapılanmadan sonra mahalli idareler için yeni bir değişim projesinin startı verilmiş durumda.

Değişimin temel esası, merkezdeki yapılanmadan sonra yereli yenilemek, dönüştürmek ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyarlayarak sistemi güçlendirmek. İşte bu noktada AK Parti  belediye başkanlarının yarıdan çoğunu değiştirmekte kararlı.

Ve bu anlamda uzun süreçli müthiş bir çalışma performansı geliştirilmiş. Partinin kurumsal hafızası da dinamikliğini koruduğu için mevcut belediye başkanları ile ilgili tüm veriler pek çok sağlam kaynaktan toplanmış. Kim başarılı, kim başarısız, kimin hangi konuda eksiği var, halka 5 yıl önce seçimlerde verilen sözlerin ne kadarı yerine getirilmiş, ne kadarı getirilememiş, mali yönetim becerisindeki durumu ne? Halkın içinde mi? Karşılığı nasıl? Vb.

Mevcut belediye başkanlarının değişmesi noktasında da yerlerine kimler aday gösterilecek? İşte bu konuda da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor ve eski bildik isimler yerine genelde yeni isimler üzerinde duruluyor.

Genel hava, aday isimlerinin önümüzdeki aydan itibaren deklare edilmeye başlanacağı, en azından değişecek belediye başkanları ile başka partide olan belediyeler noktasında.

Bu değişim ve yeni isim arayışının doğal olarak bizim Bursa için de geçerli olduğunu belirtmeliyim. Öyle görülüyor ki sürpriz isimlere de hazırlıklı olmalıyız. Kaldı ki sadece yerel değil, AK Parti genel seçimlerde her dönem sürpriz isimleri ortaya çıkarıp Bursa siyasetine yeni aktörler kazandırmadı mı?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.