Havadis16.com - 24 Ekim 2018, Çarşamba

Değişim sırası Parlamento’ya geldi!..

22 Kasım 2017
242 kez okundu
Değişim sırası Parlamento’ya geldi!.. için yorumlar kapalı

16 Nisan referandumundan sonra başlayan Yeni Türkiye’nin restorasyonundaki değişim ve dönüşüm çalışmalarında, önce AK Parti kendini yenileme yoluna gitti. Genel başkanından il başkanlarına ve şimdi de 2 Aralık’ta başlayacak olan ilçe kongreleriyle beraber ilçe başkanlarına, yönetim kurulu üyelerine kadar tepeden aşağıya doğru bir değişimin startı verildi. Eş zamanlı olarak kamuoyu vicdanında rahatsızlık yaratan Bursa’nın da aralarında bulunduğu 9 büyükşehirde belediye başkan değişimi yaşandı.

Değişim sırası şimdi Parlamento’da. Meclis özellikle 16 Nisan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi değişikliğine geçişle beraber bir nevi misyonunu tamamlamış oldu.

Çünkü tıkanan ve yeni sisteme ayak uyduramayan bir Meclis çalışma temposu ortaya çıkarken, FETÖ gölgesinin de Meclis’te hakim olduğuna dair kamuoyu algısı hâlâ silinebilmiş değil.  İşte tam bu noktada  “Erken seçim olacak mı? Olmayacak mı?”tartışmaları yerini eş zamanlı olarak NATO’nun edepsizliği ve ABD’nin Sarraf kozuyla tam gündemden düşmek üzereyken ANAR’ın sahibi İbrahim Uslu tarafından yeniden alevlendi.

*****                            ******                        ******

Türkiye’nin en ünlü araştırma şirketinin sahibi İbrahim Uslu dün yaptığı açıklamada “Ben erken seçim bekliyorum. Erdoğan ve AK Parti’nin 2019’u beklemek için bir nedeni yok” dedi.

Gerekçesini de;

“Parlamento misyonunu tamamladı, yapması gereken işleri yaptı, yeni sisteme geçme zamanı gelmiştir denilerek erken seçim kararı alınabilir” olarak belirtti.

Bir başka isim bu cümleyi kullansa belki bu kadar gündeme oturmazdı. Uslu’nun bu sözleriyle beraber erken seçim olasılığı boş beklentiden çıkıp, yüksek olasılık olarak yerini aldı.

Çünkü Uslu, AK Parti’ye yakın bir isim. Eşi ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden sınıf arkadaşım olan Zeynep Karahan Uslu, 2002 seçimlerinden bu yana AK Parti’nin Şanlıurfa Milletvekili. ANAR da AK Parti döneminde ünlenen ve hatırı sayılır bir araştırma şirketi durumuna gelen bir araştırma şirketi.

******                       ******                             ******

 

Denilen o ki;

AK Parti ilçe ve il kongrelerini tamamladıktan sonra 2018’in ilk baharında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni sisteme geçiş zamanı geldi” sözünün ardından, “Yerli ve milli bir Parlamento istiyorum” diyerek erken seçime gidecek. Hatta bu kararın, teklif halinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geleceği de olasılık hesapları içinde yer alıyor.

Kulislerde özellikle CHP’nin, AK Parti’ye Bursa’nın da aralarında bulunduğu büyükşehirlerde yaşanan başkan değişimlerinden dolayı yerel seçim yapılması gerektiğini söylemesiyle beraber ‘2019 Mart’ından önce bir yerel seçim yaşanabilir mi?’ sorusunu akıllara getirmişti. Daha önceki yazılarımda da belirttim. AK Parti’nin seçim başarısının temelinde belediyecilik çalışmaları yatıyor. Bugüne kadarki seçimlerde gösterdi ki AK Parti genel seçim yapmadan bir yerel seçime gitmiyor.

O yüzden 2018’in yaz ayları başında ve ya sonbaharında yapılacak bir genel seçim beraberinde Cumhurbaşkanlığı seçimi, aslında pek de erken seçim olarak adlandırılmaz. Sadece ay hesabı üzerinden biraz öne çekilmiş seçim olarak gündeme otururken, 2019’un mart ayında yapılacak bir yerel seçim de zamanında yapılacak seçim olarak Türkiye’nin önünde duruyor.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.