Havadis16.com - 24 Eylül 2018, Pazartesi

“Doğubayazıt´ta huzur olmazsa, İnegöl´de de olmaz”

7 Mart 2017
“Doğubayazıt´ta huzur olmazsa, İnegöl´de de olmaz” için yorumlar kapalı
“Doğubayazıt´ta huzur olmazsa, İnegöl´de de olmaz”

Ağrı´nın Doğubayazıt ilçesine atanan Kayyum Kaymakam Ulaş Akhan´a destek vermek üzere AK Parti Genel Merkezince görevlendirilen İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş´ın 20 projelik acil eylem planı meyvelerini vermeye başladı. Şehrin dört bir yanında başlayan temizlik çalışmalarının yanı sıra halkın sokağa çıkmasını engelleyen başıboş köpeklerin bir merkeze toplanma çalışmaları istikrarlı bir şekilde sürüyor. Kayyum Kaymakam Ulaş Akhan, “Doğubayazıt´ta huzur olmazsa, İnegöl´de de olmaz” dedi.

ACİL EYLEM PLANINI MASAYA YATIRDILAR

Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Kaymakam Ulaş Akhan, 6 aylık süreçte hayata geçirilecek 20 projelik acil eylem planını masaya yatırdılar. Toplantının ardından ilçeyi ayağa kaldıracak ikili, İnegöllü basın mensupları ile basın toplantısında biraraya geldiler.

DOĞUBAYAZIT´TA DEVRİM

Toplantıda konuşan Kaymakam Ulaş Akhan, İnegöl ile Doğubayazıt´ın gönül bağı olduğunu ifade ederek, “10 gün içerisinde belediye başkanımız ikinci kez ziyaret ediyor. 10 günde beklentimizin üzerinde bir noktaya taşıdı. İnegöl belediyesi ile 15 günde geçirdiğimiz süreçte oldukça önemli projeler oluşturduk. İlk toplantımız da yol haritamızı çıkartmıştık. İnegöl belediyesinin kurumsal kimliği ile bir gecede bütün kapılar açıldı. İnegöl´ün Temizlik işleri ve Veteriner İşleri yetkililerinin 4-5 günde yaptığı çalışmayı herhalde biz olsak bir senede oturtmamız mümkün olmazdı. Bir anda İnegöl´ün tecrübeleri Doğubayazıt´a akmış oldu. Yaklaşık bin yıldır bu topraklarda kardeşçe yaşayan fakat son 40 yılda dış ülkelerin bu şehirde oluşturmaya çalıştığı fitne ateşinin aslında yapay bir ateşin olduğunu, vatandaşın bu sorunla yakından uzaktan alakası olmadığını gösteren dostluk ve kardeşlik ateşinin yandığını düşünüyorum. Biz bir milletiz. İnşallah İnegöl ile olan bu gönül köprüsü, diğer belediyelerle yapılan eşleştirmelerin üzerinde performansın sergileniyor olması Türkiye siyasi tarihine kazınacak bence bir model olarak görüyorum. Yıllardır Kürtlerin hakkını savunduğunu iddia ederek kendilerini ortaya koyanların aslında bu milletin en büyük düşmanı olduğunu da görmüş olduk. Vatandaşların yapılan bu görevlendirmelere en ufak bir tepkisinin olmaması, memnuniyetle karşılanıyor olması, insanların gözündeki o ışık bizleri de oldukça memnun ediyor. Yapacağımız ortak çalışmalarla ciddi merhaleler kat edeceğimize inanıyorum. İki ilçe arasındaki ziyaretlerle bu birlik ve beraberlik daha da pekişecektir. Bizi yarı açık cezaevinde yaşıyormuş gibi o hissiyattan kurtardınız. Vatandaşlarımız çok memnun oldu. Sizlerin burada olması Doğubayazıt için bir devrim” dedi.

 

SİSTEMİMİZİ PAYLAŞACAĞIZ

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise “Bizim belediyecilik, kaymakam beyin devlet tecrübesi var nihayetinde bu belediyenin imkanları var. Yıllardır yapılamayan işler var arkadaşlar. Bana görev tevdi edildikten sonra ertesi gün sabah hemen çalışmaya başladık. Üç arkadaşımızı görevlendirdik, raporlar çıkardılar. İlk ziyaretimizde bir iş adamı arkadaşımızda vardı yanımızda 6 kişi ile beraber geldik. Kaymakam bey zaten bize rapor göndermiş. Çok detaylı bir rapor gönderdi. Biz ‘Acil Eylem Planı´ adı altında hemen 45 günlük dilimi kapsayacak 20 maddelik bir yol haritası çıkardık kendimize. Beraberinde de orta ve uzun vadeli hedeflerimiz var. Belediyenin, yerel idarenin asli görevidir doğumdan ölüme kadar hizmet etmek. Nihayetinde bizde burada sistemsel olarak bir düzen kurmaya çalışacağız. Biz tecrübelerimizi, oturtmuş olduğumuz sistemimizi Doğubayazıt ile paylaşacağız. Çok değerli Kaymakamımızla buranın sevk ve idaresini sağlayacağız. Bu güç birliği, tecrübe birlikteliği Doğubayazıt´a dolayısıyla bölgeye yarayacak. 780 bin kilometre 80 milyonun hepsi kardeştir. Bunu bölmeye kimsenin gücü yetmez. Çok kötü mahallelerimiz var. Bu insanlar bunu hak etmiyorlar. Biz önce acil konulardan başlayarak, bir bilinç oluşturarak halka halka yaymanın hesabı içerisinde olacağız. Kaymakam beyinde ifade ettiği gibi sonbaharda, 6 ay sonra insanların heyecanı Doğubayazıt´ta çok daha fazla artacak ve onlara güven gelecek. O kadar kötü bir şehirde yaşıyorlar ki Doğubayazıt gibi kadim bir şehrin bunları hak etmediğini düşünüyorum. Amacımız çarşıya, pazara sokağa, insanların sosyal hayatına güzellikleri yansıtabilmek” dedi.

 

MİLLİ VAZİFE

Son bir konuşma yapan Kaymakam Ulaş Akhan, “Bu milli bir vazife. İnegöl Belediyesinin Doğubayazıt Belediyesi´ne destek için görevlendirilmesi bütün İnegöllüleri gururlandırmalı. Şunu anlamamız lazım; ülkemizde özellikle yaşanan son terör hadiselerinden sonra çok kritik bir karar verildi. Tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bu tarihi süreç içerisinde görevlendirme yapılan 66 il ve ilçe belediyesinden bahsediyoruz. Bu 66 il ve ilçe belediyesine yapılan görevlendirmelerin çoğunluğu, büyükşehir belediye görevlendirmeleri. Burada İnegöl´ün seçilmiş olması, sayın başkanımızın seçilmiş olması, bence İnegöllüleri gururlandırmalı. Eğer bunun milli bir vazife olduğunu anlamazsak, çok ciddi bir yanılgıya düşeriz. Şöyle ifade etmek istiyorum;

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.