Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Dünya futbolunda deprem

8 Ekim 2015
Dünya futbolunda deprem için yorumlar kapalı
Dünya futbolunda deprem

Ve beklenen oldu. FIFA Etik Kurulu’ndan yapılan açıklama ile Sepp Blatter ve Michael Platini’nin görevlerinin 90 günlüğüne askıya alındığı resmen duyuruldu.

FIFA’nın internet sitesinden yapılan açıklama ile ayrıca FIFA Başkan yardımcısı Chung Mong-joon, 6 yıl futboldan men cezası alırken, 100 bin İsviçre Frank’ı para cezasına çarptırıldı. İsviçre Savcılığı, Blatter hakkında ‘ceza gerektirecek kötü yönetim’ ve ‘zimmet’ suçlamalarıyla soruşturma açmış ve suçlamalar arasında FIFA’da asbaşkan olarak görev yapan UEFA Başkanı Michel Platini’ye 2 milyon dolar verdiği iddiası da yer almıştı. Etik Kurulu’nun kararı ile Platini’nin FIFA’daki görevi de askıya alındı.

Öte yandan, dünyaca ünlü bazı markalar hakkında soruşturma açılan FIFA Başkanı Sepp Blatter’e görevini derhal bırakması çağrısında bulunmuştu.

Yolsuzluk davası kapsamında, FIFA’nın üst düzey bazı yöneticileri rüşvet ve kara para aklama iddialarıyla 27 Mayıs’ta Zürih’te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Yaşananların ardından Blatter’in yeniden başkan seçilmesi ise spor kamuoyunda tepkiyle karşılanmış ve Blatter seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini duyurmuştu.

Suçlamalara adı karışan UEFA Başkanı Michel Platini’nin de aday olduğu FIFA başkanlık seçimi 26 Şubat 2016 tarihinde yapılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.