Havadis16.com - 21 Mayıs 2018, Pazartesi

Ekonomi canlanıyor

10 Ağustos 2016
Ekonomi canlanıyor için yorumlar kapalı
Ekonomi canlanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in buluşturan Petersburg zirvesini değerlendiren İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, iki ülke arasında uçak kriziyle alt seviyelere inen ilişkilerin düzeltilmesi için atılan adımların ekonomiye yansımalarının çok olumlu olacağını söyledi. Uçak krizi sonrasındaki bozulan ilişikilerin hem Türkiye hem Rusya ekonomisine büyük zarar verdiğine dikkat çeken Anıl, her iki ülkenin de birbirine ihtiyacı olduğunu vurguladı. Rusya’nın, özellikle enerji işbirliği, turizm , tarım ürünleri ihracatı ve Türk inşaat sektörü açısından çok önemli bir global pazar olduğunu dile getiren Metin Anıl, şöyle konuştu:
‘ Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ile bozulan ilişkilerin düzeltilmesi için attığı adımlar ekonomizi canlandıracaktır. İş dünyası olarak yaşanan gelişmeleri memnuniyetle karşılıyoruz. Ekonomi dünyası için hem ülke içindeki huzur ve istikar hem ülkeler arasındaki iyi ilişkiler çok önemli. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler ilk başta uçak krizi öncesindeki seviyeye, ardından eskisinden daha ileri seviyeye ulaşacak. Liderlerin yanı sıra üst düzey heyetlerin yaptığı görüşmelerin sonuçlarını kısa sürede alacağımıza inanıyorum. Tarım ürünleri ihracatındaki kısıtlamaların ve Türk inşaat sektörünün önündeki engellerin kaldırılması, vizesiz rejimin uygalanması, charter uçuşlarının tekrar hayata geçirilmesi, enerji alanındaki projelerin hayata geçirilmesi ve Rusya’dan yeniden turist akışının sağlanması gibi ciddi adımlar ekonomimizi canlandıracakır’
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, değerlendirmesinde Rusya pazarının İnegöl ekonomisi açısından önemine de dikkat çekti. İnegöl’ün ihracatında mobilyanın önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Anıl, mobilya ihracatının yapıldığı ülkeler arasında Rusya’nın da bulunduğunu hatırlattı. Anıl, ‘Mobilya İnegöl ekoomisinin lokomotifi. Üretim payı ve üretim kültürüne baktığımızda mobilyanın başkenti oldğunu görüyoruz. Burada üretilen mobilyalar dünyadaki 100’ün üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. Bu ülkeler arasında Rusya da çok ciddi paya sahip. Türkiye-Rusya arasındaki olumlu gelişmeler, mobilya sektörüne de pozitif yönde etki edecektir’ dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.