Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Ekonomik sıkıntıda can suyu gibi gelen dev yatırımlar!

17 Ekim 2018
207 kez okundu
Ekonomik sıkıntıda can suyu gibi gelen dev yatırımlar! için yorumlar kapalı

Ekonomik daralma yaşadığımız son birkaç aydır devlet kamu tasarrufu adı altında yayınladığı genelge ile bir taraftan kamu kurum ve kuruluşlarında bir dizi tasarruf tedbirine giderken bir taraftan da 2019-2021 yatırım ve mali bütçesinde hâlihazırda devam eden projelerden öncelikli olanların bir an evvel bitirilmesini, zorunlu haller dışında yatırım programına ise yeni proje alınmamasını öngörürken, özel sektörde de pek parlak tablo yaşanmıyor.

Pek çok büyük firma ve holdingin konkordato ilan ettiğine dair her gün peş peşe gelen moral bozucu açıklamaların ardından, geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın enflasyonla mücadele programı kapsamında aldığı yüzde 10 indirim kararı bir nebze de olsa iç piyasada vatandaş olarak nefes almamızı sağladı ki indirim kampanyası dalga dalga devam ediyor.

İşte ekonomik açıdan böylesine zorlu dönemlerde ülkemiz sanayi ve ticaretinin önemli merkezlerinden olan ve ihracatımızın yüzde 10’unu karşılayan Bursa’mız için sevindirici gelişmeler de yok değil.

Son iki ayda inşaat sektöründen tutun da otomotiv sektörüne, gıda sektöründen tutun da hizmet sektörüne kadar pek çok yerli ve yabancı firma krize inat yatırımlarını hız kesmeden devam ettiriyor, hatta yeni yatırımlarla Bursa ekonomisine hem katma değer sağlıyor hem de yeni istihdam olanağı yaratıyor.

Alın size en son gelen birkaç örnek yeni yatırım.

*****          *****      *****

SANAYİ DEVLERİNDEN YATIRIM ATAĞI

Dün açıklandı. Türk otomotiv devlerinden Oyak Renault Fabrikası Türkiye’nin ilk Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası’nı Bursa’ya yapıyor. OSB’ye yapılacak olan dev fabrikanın temeli 19 Ekim tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Groupe Renault Dünya Başkan Yardımcısı Thierry Bollore ve OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in katılacağı büyük törenle atılacak. Tesisin önümüzdeki 2 yıl içinde tamamlanıp hizmete girmesi bekleniyor.

Yine bu alanda bir başka büyük yatırım da Bosch’tan geldi.

Hem de 1,2 milyar liralık dev bir yatırımla.

Türkiye’de ekonomik sıkıntı başlamadan önce aldığı yatırım kararını her şeye rağmen devam ettiren Bosch, Bursa’da yeni nesil yüksek basınçlı benzinli enjektör üretim tesisi kurma hazırlığını tamamladı. 1,2 milyar liralık yeni yatırımın temeli bu yıl içinde atılırken, 5 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Yeni tesis sayesinde yılda 185 milyon dolar ihracat gerçekleştirilecek ki ekonomimize can suyu gibi gelecek olan yeni teknolojik yatırım hem cari açığımızın azalmasına hem de istihdam yaratacağı için işsizlik oranının aşağıya çekilmesine katkıda bulunacak.

******                              ******                     ******

Sanayi alanındaki bir başka yatırım halkasının son hamlesini ise Japonya gerçekleştirdi. Gemlik Serbest Bölge’de Japonya firması Sumitomo Corporation, Summet Steel Türkiye (SST) fabrikasını hizmete açtı. Tesiste çelik işlenip, trafo sacı üretilecek ve Avrupa pazarına satışı yapılacak. Yani hem Bursa için hem de Türkiye için bir yeni ihracat alanı ve istihdam merkezi olarak ekonomimize katma değer sağlayacak.

YERLİ VE MİLLİ BİR YATIRIM DAHA

Bir başka yatırım da hafta başı Bursa’ya kazandırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık vurguladığı “her alanda yerli ve milli üretim, yatırım”ın en güzel örneğini teşkil eden Bursa markası Özdilek 21. hizmet noktası olan 7. hipermarketini Mudanya’da hizmete açtı. 7 milyon dolarlık yatırım, ilk etapta 105 kişiye iş imkânı sağladı.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DEV FİRMALARI DA YATIRIMDA TAM GAZ

Ve otomotivden sonra Bursa’nın lokomotifi olan inşaat sektöründe de yatırımlar yüz güldürmeye devam ediyor. Bayramdan önce doların birden bire ani ve yüksek dalgalanması neticesinde dengelerin altüst olmasıyla bilhassa Bursa inşaat sektöründeki pek çok tanınmış firma için “batma noktasına geldi” yönünde birtakım asılsız dedikodular çıkarılarak, itibarsızlaştırma yoluna gidilmişti.  Ancak tüm bu olumsuz söylentilere inat inşaat sektörünün dev firmaları, özel projelerinden tutun da kentsel dönüşüm projelerine kadar yatırımlarını devam ettiriyorlar.

Atış Yapı yaz başında kentin merkezinde başladığı 155 milyon dolarlık dev kompleksin yatırımını, sektörün girdi maliyetlerinin artmasına karşılık devam ettirirken, Harput Holding bünyesinde aynı anda 7 büyük kentsel dönüşüm projesine imza atan Akyükselen İnşaat ile özel tasarımlı projeleriyle pazarda dinamikliğini koruyan Alpiş Grup bunların başında geliyor.

Üstelik İstanbul ve Ankara gibi büyük illerdeki özel konut projelerin standartlarını zorlayan Bursa firmalarının en büyük alıcıları Orta Doğu ülkelerinden geldiği için de kente hem döviz olarak sıcak para girdisi sağlıyorlar hem de konut satışlarıyla çarkı döndürerek iç piyasayı rahatlatıyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.