Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

EKONOMİNİN GİZLİ KAHRAMANLARI UNUTULMADI

28 Ocak 2016
EKONOMİNİN GİZLİ KAHRAMANLARI UNUTULMADI için yorumlar kapalı
EKONOMİNİN GİZLİ KAHRAMANLARI UNUTULMADI

Özel günlerden olan 26 Ocak Dünya Gümrük Günü İnegöl Gümrük Müdürlüğü’nce de çeşitli etkinliklerle kutlandı.Bu kapsamda protokol ziyaretlerinde  Belediye Başkanı Alinur Aktaş da ziyaret edildi.

 

Ziyaretlerde konuşan İnegöl Gümrük Müdürü Turan Taşçı da Dünya Gümrük Gününün 1994 yılından bu yana kutlandığını söyledi. 17 personelle hizmet verdikleri aktaran Taşçı; “İnegöl Gümrüğü açıldığı günden bu yana hep ivme kazanarak devam eden bir idareye sahiptir. Gümrük idaresinin bir yer problemi var. Kendisine ait bir hizmet binası ve TIR sahasından oluşan bir Gümrük binası için gayret harcıyoruz. Yer tahsisi konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Bu hafta Bölge Müdürümüz ile yeniden görüşerek yer ile ilgili son kararı vereceğiz” dedi.

 

Konuşmasına İnegöl Gümrük Müdürü Turan Taşçı ve beraberindeki personelin günlerini tebrik ederek başlayan Belediye Başkanı Alinur Aktaş; “Ülkenin gelişimi ve güzel yarınlara gidebilmesi adına işin gizli kahramanları vardır. Bana göre Gümrük Müdürlüğü gizli kahramanlardan bir tanesi gerek ihracat işlemlerinin, gerek ithalat işlemlerinin prosedürüne uygun bir şekilde, sağlıklı yapılabilmesi adına gümrük idarelerinin önemli fonksiyonları var. 4 yıl önce ilçemizde kurulan Gümrük Müdürlüğü ilçemizin hem ekonomisine hem ihracatına hem mobilya sektörüne ciddi bir güç verdiğini düşünüyorum” dedi.

 

Yaptığı açıklamada 2015 yılı ihracat rakamlarına da değinen Aktaş; “İnegöl gümrüğünden sadece İnegöl firmaları faydalanmıyor. Ayrıca İnegöllü firmalardan diğer gümrüklerden işlem yaptıranlarda var. Şu an için net rakamlar söyleyemeyiz belki ama 2004 yılından bu yana devamlı artan bir trendi biliyoruz. Yani 20 milyon dolarlardan başlayıp ta en son 360 milyon dolarlara çıkan mobilya ihracatında toplamda 1 milyar dolarlara gelindiği günler gördük. Temennimiz bu trendin hiç düşmemesi ama 2015 yılı gerçekten özel bir yıldı. Seçimler vardı. Özellikle orta doğudaki kriz hat safhadaydı. Bu durum otomatikman ihracata yansıdı doğal olarak. Temennimiz inşallah bu yıldan itibaren aynı yükselişin, aynı sürecin yakalanmasıdır” şeklinde konuştu.

 

Ziyaret sonunda İnegöl Gümrük Müdürü Turan Taşçı, başkan Aktaş’a çiçek takdim etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.