Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Emine Erdoğan KADEM iftarına katıldı

30 Haziran 2015
Emine Erdoğan KADEM iftarına katıldı için yorumlar kapalı
Emine Erdoğan KADEM iftarına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) düzenlediği iftar programına katıldı. KADEM yönetici ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum temsilcisi, gazeteci ve yazarın katıldığı iftar programında ayrıca yetiştirme yurtlarında kalan öğrenciler ve Özgecan Aslan’ın ailesi de yer aldı.

İftar programında katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Emine Erdoğan, Aslan ailesi için “Onlar, en acılı zamanlarında bilgece duruşlarıyla, Türkiye için adeta bir okul oldular. Acı karşısında sabrı ve metaneti biz onlardan öğrendik” şeklinde konuştu. Emine Erdoğan, KADEM’in, Özgecan Aslan davasına sahip çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle dedi: “Masum bir genç kızın, bir ailenin haklı mücadelesinde yer alacaksınız. Aynı zamanda, kadın konusundaki tekelci yapıya engel olarak, bu dava süresince yeni bir mücadele dili üreteceksiniz. ‘Özgecan Yasası’ olarak sizin ortaya koyduğunuz irade hayata geçtiğinde, kadına yönelik şiddet konusunda da, inşallah büyük bir yol almış olacağız.”

“BİZİM ÇABAMIZ BİR MEDENİYET ÇABASIDIR”

Tarsus’ta KADEM yetkililerinin uğradığı saldırıyı da kınayan Erdoğan, “Kadın hakları savunucusu olduğunu iddia edenlerin saldırılarına muhatap olmak, ortada açık bir samimiyetsizliğin olduğunu gösterir” dedi. Gençlik yıllarından beri içinde bulunduğu kadın hareketinin geldiği noktanın önemine değinen Emine Erdoğan, her devrin bir mücadele alanı olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bugün bizler, bu çabaya yeni nesli de ortak etmeliyiz. Çocuklarımızı, gençlerimizi, bu yolun şuurlu neferleri olarak görmek istiyoruz. Bizim çabamız sadece siyasi bir çaba değildir. Aynı zamanda, bir medeniyet çabasıdır. Dünyadaki adaletsizliklere karşı ahlakî bir direniştir. Mısır’daki idam kararları neden bizi bu kadar ilgilendiriyor? Gazze neden derdimiz? Suriye’de, Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramları, neden iftar sofralarında boğazımızdaki düğüm oluyor? Bosna, Myanmar ile neden bu kadar ilgileniyoruz? Elbette, ahlakî, vicdanî ve insanî duruşumuz bunu gerektiriyor. Elbette, medeniyet iddiamız bunu gerekli kılıyor.” İslam aleminin Türkiye’den, beklentileri olduğunu, her seçim sonrasında Bosna’dan, Ortadoğu’dan ve pek çok İslam ülkesinden telefonlar aldıklarını hatırlatan Emine Erdoğan, “Çünkü Türkiye’deki her gelişme, oradaki halkların geleceğini de ilgilendiriyor” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.