Havadis16.com - 19 Haziran 2018, Salı

Erdoğan Osmangazi otağında

27 Ağustos 2016
Erdoğan Osmangazi otağında için yorumlar kapalı
Erdoğan Osmangazi otağında

Geleneksel sporların yeniden canlandırılması amacıyla Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali, başladı.  Bu yıl ilk kez düzenlenen festivalin ilgi odağı ise Osmangazi Belediyesi’nin otağı oldu.

Başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yaptığı Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Etnospor Kültür Festivali, görkemli bir açılışla start aldı.  Küçükçekmece’deki Bezirganbahçe Meydanı’nda gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan festivale Türkiye’nin 7 bölgesinden 7 şehir davet edildi. Davetli şehirler festival alanında otağ (çadır) kurarak kendi şehirlerinin ve bölgelerinin tanıtımını yaptı. Festivalin ilk gününde en büyük ilgi ise Marmara Bölgesi adına festivale katılan Osmangazi Belediyesi’nin otağına oldu.  Osmangazi Belediyesi, kurduğu otağda, kestane şekeri, şeftali, Bursa kara inciri gibi yöresel ürünlerini sergilerken, namı tüm dünyaya yayılan kılıç-kalkan ile Hacivat Karagöz oyununun anlatıldığı gösteriler de vatandaşların dikkatini çekti.  Yörük-Türkmen kadınlarının nasıl kilim dokuduğunun da anlatıldığı çadırda, İznik çinisi ve Bursa İpeği gibi tüm dünyaca bilinen ürünlerde vatandaşlara tanıtıldı. Otağ önünde toplanan vatandaşlar, hem gösterileri hem de Bursa ürünlerini büyük ilgiyle inceledi.

DÜNDAR: FESTİVALDEKİ TEK İLÇE BELEDİYESİYİZ

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak Türk milletlerinin sportif ve kültürel faaliyetlerinin tanıtıldığı Etnospor Kültür Festivali’nde bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu yıl ilk kez düzenlenen festivalde Türk milletlerine ait olan güreş, cirit ve okçuluk gibi birçok spor dalının tanıtımı yapılıyor. Türkiye’nin 7 bölgesinden birer şehrin davet edildiği bu festivalde, şehirler otağ kurarak kendi şehirlerini ve bölgelerini tanıtıyor. Marmara Bölgesi adına da biz davet edildik. Bu festivaldeki tek ilçe belediyesi biziz. Kurmuş olduğumuz otağda Osmanlı’nın ve Bursa’nın kuruluşunu anlatıyoruz. Bursa ipeğinin nasıl yapıldığı, Yörük Türkmen kiliminin nasıl dokunduğunu anlatıyoruz. Bursa’nın yöresel ürünlerini tanıtıyoruz. Otağ önünde yapılan gösteriler ile ünü tüm dünyaya yayılan kılıç-kalkan ve Hacivat Karagöz oyunlarını sergiliyoruz. Türkiye’nin tüm bölgelerinden katılımın olduğu ve farklı kültürlerin tanıtıldığı çok güzel bir festival. Katkısı olan herkese çok teşekkür ederim. Festivalin devamlı olmasını diliyorum” dedi.

 

BİLAL ERDOĞAN OTAĞI ZİYARET ETTİ

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da Osmangazi Belediyesi’nin otağını ziyaret etti. Otağ önünde kılıç-kalkan ve Hacivat Karagöz oyunlarını izleyen Bilal Erdoğan daha sonra otağa girerek Bursa’ya ait ürünleri inceledi. Başkan Dündar, ziyaretinden dolayı Bilal Erdoğan’a teşekkür ederek, Bursa’ya özgü çeşitli ürünler hediye etti. Bilal Erdoğan’da hem katılımlarından hem de hediyelerden dolayı Başkan Dündar’a teşekkürlerini sundu.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.