Havadis16.com - 16 Ekim 2018, Salı

Ergin: “Şimdi eylemsizlikle beraber çekilme, yurtdışına çıkma süreci işleyecek”

27 Mart 2013
Ergin: “Şimdi eylemsizlikle beraber çekilme, yurtdışına çıkma süreci işleyecek” için yorumlar kapalı
Ergin: “Şimdi eylemsizlikle beraber çekilme, yurtdışına çıkma süreci işleyecek”

 

Abdullah Öcalan’ın PKK’ya geri çekilme çağrısı sonrası durumu değerlendiren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “PKK’nın çekilme süresiyle ilgili olarak yaz bitmeden şartlara bakılır. Seçim takvimi başlamadan sorunu çözmüş oluruz” dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çözüm arayışlarına ilişkin NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtlıyor.

Ergin’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

 

PKK nasıl çekilir?

 

”Esas itibariyle kapsam toplumla paylaşılmış durumda. Hem eylemsizlik, hem eş zamanlı olarak yurtdışına çıkma. Bu takvim işledikçe kamuoyu tarafından takip edilecek. Bu sorun Türkiye’yi bölgesinde olması gereken noktada olmasını engelleyen bir illet. Nihayetinde 75 milyonluk bu ülke geleceği emin adımlarla ilerlemeli. Önemli adımlar atıldı.

 

PKK ne zaman çekilir?

 

Şimdi eylemsizlikle beraber çekilme, yurtdışına çıkma süreci işleyecek. Onu takip edeceğiz. Yurtdışına çıkışın yaz bitmeden bitmesini öngörüyorduk. Eylemsizlik ve yurtdışına çıkış yaz bitmeden tamamlanması gereken bir aşama.

 

Akil adamlar komisyonu

 

Yasal düzenlemeye ihtiyaç yok, sivil olarak kalmalı. Kurulmasının gecikmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye’yi kucaklayan bir ekip olmasına dikkat edilecektir. Şu anda Hukuksuzları Araştırma Komisyonu’nun aciliyeti gözükmüyor.

Bu sürece katkı sunamayanlar bari gölge etmesinler. MHP’nin buradaki kavga için gösterdiği cesareti barış için de göstermesini temenni ediyorum. Bir terör örgütünün eylemleri sonlandırması ihtimali kimi niye rahatsız ediyor. Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz.”

Ergin: “Şimdi eylemsizlikle beraber çekilme, yurtdışına çıkma süreci işleyecek” Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.