Havadis16.com - 11 Aralık 2018, Salı

Erken seçim çağrısı hiç sürpriz olmadı!..

18 Nisan 2018
183 kez okundu
Erken seçim çağrısı hiç sürpriz olmadı!.. için yorumlar kapalı

Bu köşede sıkça yazdım, Ankara’da siyasi kulislerde erken seçim olasılığının konuşulduğunu ve en geç sonbahar aylarında Türkiye’nin ‘Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekilliği’ seçimini bir arada yaşayacağını da aktarmıştım.

Hatta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarla “seçimler zamanında” olacak demesine rağmen, erken seçimi isteyen tarafın daha doğrusu erken seçim çağrısı yapan tarafın MHP olacağını da…

Çünkü ülke siyaseti yine tıkanma sürecine girdi. Kasım 2019’da geçilecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne kadar ülke bu tıkanmışlıkla yol alamaz. Yeni sisteme bir an evvel geçilmesi gerekiyor.

Aynen öyle de oldu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün partisinin grup toplantısında “erken seçime gidelim” çağrısı yaptı. Gerekçe olarak yeni sistemi gösterdi.

Tarih de verdi:

“26 Ağustos 2018”.

Yani, beklentiden daha önce bir tarih.

Ve gerçekten üzerinde çalışılarak seçilmiş bir tarih.

Çünkü bir süredir erken seçim emareleri görülüyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın ilçe kongrelerine kadar tüm teşkilatların kongrelerine katılarak 81 ili gezmeleri ve buralarda kongre öncesi mitingler düzenlemeleri de bu seçimin ön hazırlıklarından biri idi.

Ayrıca AK Parti bu ay sonu itibarıyla tüm illerdeki teşkilatlanma çalışmalarını tamamlamış, haziran ayının ilk haftası yapılacak büyük kongrenin startını da vermiş olacak.

Yine Afrin Harekâtı’nın getirmiş olduğu bir büyük siyasi destek de söz konusu.

O yüzden “piyasalar ve toplum için sürpriz oldu mu?” denildiğinde, piyasalarda ilk etapta 2 gündür yükselişe geçen borsada düşüş gerçekleşirken, dövizde artış oldu. Ama siyaseten hiç de sürpriz kaçmadı diyebilirim.

O yüzden sonbahardan daha erkene alınacak bir seçim tarihi en iyi ihtimalle 26 Ağustos’tur ve bu tarih aynı zamanda Malazgirt Meydan Muharebesi’nin de yıl dönümüdür.

******                            ******                             ******

Bununla beraber Türkiye’de şu anda en büyük problem ekonomik sıkıntı.

Döviz ve borsanın dış kaynaklı müdahalelerle sürekli oynaması, üretim yerine tüketimin ön plana çıkmış olması, enflasyonun çift hanelerde seyretmesi, esnafın ve orta ölçekli işletmelerin içinde bulunduğu mali sıkıntı, bankaların yüksek oranlı faizleri, inşaat sektöründe uzun zamandır var olan  tıkanıklık ve belediyelerdeki borç yükü ile piyasalardaki sıcak para akışının sağlanamaması şu anda  vatandaşın seçim yerine geçim derdindeki en büyük önceliği…

AK Parti iktidarı da bunun farkında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta Beştepe’de açıkladığı ekonomik paket, Başbakan Binali Yıldırım’ın “üzerinde çalışma yapıyoruz” dediği ekonomik paketler hep bu piyasaların canlanması için atılan adımlar.

*******                      *******                                 ******

Neticede erken seçimin yapılıp yapılmayacağına dair nihai karar bugünkü zirveden çıkacak.

Eğer bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim tarihi üzerinde anlaşırlarsa, Türkiye ister bu tarih ağustosta, ister kasımda olsun seçim sathı mailine girmiş demektir.

Ve dışarıdan büyük bir ablukaya alınmak istenen Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bir an evvel uygulamaya geçmesi gerekir ki, bu tıkanan siyasetin önünü de yine MHP lideri Devlet Bahçeli açtı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.