Havadis16.com - 20 Eylül 2018, Perşembe

ERTUĞRUL 1890 FİLMİNE BÜYÜK İLGİ

19 Mart 2016
ERTUĞRUL 1890 FİLMİNE BÜYÜK İLGİ için yorumlar kapalı
ERTUĞRUL 1890 FİLMİNE BÜYÜK İLGİ

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği işbirliği Fuji Dağı’ndan Uludağ’a Japon Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye ile Japonya’nın ilk ortak filmi Ertuğrul 1890 sinema filmi Bursalılardan büyük ilgi gördü.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği işbirliği Fuji Dağı’ndan Uludağ’a Japon Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda Bursalılarla buluşan “Ertuğrul 1890” sinema filmi yoğun ilgi gördü. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ve Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği Başkanı Hakan Kaplan’ın katıldığı etkinlik öncesi Japon grubun Koto müzik dinletisi beğeni topladı.

Japonya Bursa’yı daha iyi tanıyacak
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Türk-Japon dostluğunun güçlenmesine yönelik düzenlenen etkinliklerin Bursalıların beğeni ile takip edeceğine inandığını söyledi. Başkanvekili Karlık, “Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği ile birlikte Türk-Japon dostluğunu pekiştirmek için güzel bir etkinlikte biraraya geldik. 3 gün sürecek etkinlik kapsamında Japon kültürünü ve filmlerini Bursalılar tanımış olacak. Bu etkinlik aynı zamanda Türkiye ve Japonya arasındaki kültürel dayanışma, kaynaşma ve kültür alışverişini de gerçekleştirmiş olacağız. Tarihten gelen Türk-Japon dostluğunu devam ettirme adına gerçekleştirilen etkinlik, gelecek nesillere aktarmak için çok faydalı olacağına inanıyorum. Büyükşehir Belediyesi her alanda olduğu gibi kültürel etkinliklerde de farkındalığını ortaya koyarak Bursa’nın Japonya’da daha iyi tanınması ve Türkiye’yi daha iyi temsil etmesi açısından verimli olacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye ile Japonya’nın ilk ortak filmi
Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ise, Türkiye ile Japonya’nın ilk ortak filmi olan Ertuğrul 1890 filmini Bursalılarla buluşturduklarını dile getirerek, “Bu film ile birlikte toplam 5 güzel filmi Pazar gününe kadar Bursa halkına izlettireceğiz. Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği ile birlikte etkinlkik için çok güzel hazırlık yaptık. Aslında Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkiler geçmişte çok güzel olduğunu ve günümüzde de çok iyi olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda böyle kültürel işbirliği de ilişkilerin daha iyi tutulmasını sağlıyor. Bu tarz etkinlikleri devam ettirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Bursalılar Japon kültürünü daha yakından tanıyacak
Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni de, Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk köprüsünün pekiştirmesine yönelik yapılan etkinliğin faydalı olacağına inandığını ifade ederek, “Japonya’yı temsil eden, Japon kültürünü Bursa’da yaşatan Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği ile işbirliği yaparak Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ile birlikte 3 gün sürecek bir etkinlik gerçekleştirdik. Tarihten gelen bağlarımızın hatırlanacağı 1890’daki Ertuğrul fırkateynini seyredeceğiz, hem de yüzyıllara dayanan dostluğumuzu pekiştirmiş olacağız. Japonya, kadim medeniyetleri olan mert insanları olan bir ülke. Dolayısıyla Türk-Japon dostluğunu çok anlamlı buluyoruz. Cumartesi ve Pazar günleri de animasyon filmleriyle birlikte Türk-Japon sanatının güzel örneklerini Bursalılar da izleme şansı bulacak. Bu akşam yoğun katılımdan dolayı Bursa halkına teşekkür ediyorum. Merinos AKKM’de gösterimi olacak etkinlilere tüm Bursalıları aileleriyle birlikte bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Pazar gününe kadar sürecek olan Fuji Dağı’ndan Uludağ’a Japon Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında “Marnie Oradayken”, “Çiçeklerin Ardından”, “Benim Küçük Çiçeğim”, “Rüzgar Yükseliyor” ve “Hayatın Anahtarı” animasyon ve sinema filmleri gösterime ücretsiz sunulacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.