Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

Esad: “Muhaliflerle istişareye başladık”

18 Mart 2013
Esad: “Muhaliflerle istişareye başladık” için yorumlar kapalı
Esad: “Muhaliflerle istişareye başladık”

Suriye’de “teröristlere” karşı mücadelenin uzun süreceğini söyleyen Suriye devlet Başkanı Esad, muhaliflerle istişarelere başladıklarını açıkladı.

Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesine konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’de silahlı gruplara karşı verilen mücadele ve müzakereler hakkında açıklamalarda bulundu.

YDH‘nin aktardığı habere göre, es-Sefir gazetesinden bir heyeti kabul eden Esad, Suriye ordusunun silahlı gruplar karşısında ciddi ilerlemeler kaydettiğini ancak “terörle mücadelenin” zaman alacağını belirtti.

Esad, “teröristlerle mücadelenin” yanı sıra silahlı grupları destekleyenlerle de mücadele ettiklerine dikkat çekti.

“Müzakere kapısı hiçbir zaman kapanmadı”
Hükümetin müzakere kapılarını hiçbir zaman kapatmadığını; ancak kimle ve ne üzerine müzakere yapılacağını bilmek istediklerini belirten Suriye Devlet Başkanı, “muhalifler her gün ayrı bir grup oluyorlar, aralarında büyük ihtilaflar var, her grup bir şey söylüyor, bunlar kendi aralarında bile anlaşamıyorlar. Muhalifler önce kendi aralarında anlaşsa daha iyi olur. Biz Suriye içerisindeki muhaliflerle istişarelere başladık. Şimdiye kadar da bu görüşmelerden olumlu sonuçlar aldık. Reformlar konusunda kapsamlı bir proje hazırladık ve bunu değerlendirmeye hazırız” diye konuştu.

“Dayatmalara boyun eğmeyeceğiz”
Suriye’nin sonuna kadar savaşmakta kararlı olduğu teröristler dışında herkese kapılarının açık olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, “teröristler dışındaki herkesle açık ilkelerimiz ve şartlarımız çerçevesinde müzakere yapabiliriz, hiçbir şekilde dayatmalara boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

Moskova-Şam arasındaki ilişkilerin de iyi olduğuna dikkat çeken Esad, Rusya’nın krizin başından beri tutumunu değiştirmediğini ve herkesin bugün Rusya’nın rolünü teyit ettiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.