Havadis16.com - 25 Haziran 2018, Pazartesi

Evde sağlık hizmetleri 20 bin hastaya ulaştı

29 Kasım 2016
Evde sağlık hizmetleri 20 bin hastaya ulaştı için yorumlar kapalı
Evde sağlık hizmetleri 20 bin hastaya ulaştı

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, il genelinde yürütülen evde sağlık hizmetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi’nin Çekirge bulunan yeni yerinde hizmet vermeye başladığını vurgulayan Dr. Akan, “Merkezimiz, 1 sorumlu hekim, 4 çağrı karşılayıcı, 1 psikolog ve sekretarya işini yürüten 2 ebe’den oluşmaktadır. Vatandaşlarımızdan gelen çağrılar bu merkezimizde karşılanmakta ve değerlendirmeye alınmaktadır” dedi. Evde sağlık hizmetlerinin kurulduğu 2010 yılından bu yana 20 bin 395 hastaya hizmet verdiğine dikkat çeken Dr. Akan, “Halen 6 bin 516 hastaya da aktif olarak nitelikli hizmet verilmektedir. Personelimiz tarafından ekim ayı sonu itibariyle bin 309 hastaya 2 bin 635 ziyaret gerçekleştirilmiş olup, bu hastaların bin 111’i yatağa tam bağımlı hastalardan oluşmaktadır. İlimizde evde sağlık hizmetleri, 16 hastane, 4 ağız diş sağlığı merkezi, 3 entegre hastane ve 10 toplum sağlığı merkezinde toplam 34 birim, 32 araç ve 150 personel ile yürütülmektedir” şeklinde konuştu.

Evde Sağlık Hizmetlerinden yatağa tam bağımlı ve ev bağımlılığı olan hastaların yararlanabildiği bilgisini veren Dr. Akan, “Başvuru; hasta, hasta yakını, diğer kişi veya kurumlar tarafından 444 38 33 numaralı telefon hattı aranarak, aile hekimliği birimleri aracılığıyla ya da başvuru formu doldurularak yapılabilir. Koordinasyon merkezi ve bağlı birimler, mesai saatleri içerisinde randevu sistemine göre çalışmaktadır. Merkezimiz, evde sağlık hizmetinin hangi seviyede verileceğini belirleyerek, buna göre yönlendirmesini yapmaktadır. Hizmetlerin kaliteli yürütülmesinde Büyükşehir Belediyemiz de ciddi katkılar sağlamaktadır” diye konuştu.

Acil Durumlar Evde Sağlık Hizmetini Kapsamaz

Acil durumların evde sağlık hizmetleri kapsamında olmadığının altını çizen Dr. Akan, “Evde sağlık hizmetleri; hastaya konulmuş olan tanı ve planlanan tedavi çerçevesinde, bulunduğu ev ortamında muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesini kapsar. Ayrıca; hastaya, evde kullanması gereken tıbbi cihaz ve ekipmanlar konusunda eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesini, gerekli görülen hallerde hastanın ilgili sağlık kuruluşuna veya sağlık kuruluşundan evine naklini ve ihtiyacı olan hastalara ise ağız ve diş sağlığı hizmetleri verilmesini kapsar” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.