Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Fabrika ayarlarına dönüşte “ayar” kaçtı mı?

22 Aralık 2017
225 kez okundu
Fabrika ayarlarına dönüşte “ayar” kaçtı mı? için yorumlar kapalı

Büyükşehir belediye başkanlarının görevde alınışları “şekil” itibarıyla toplumda huzursuzluk yaratmakla beraber “yerinde” değişim olarak nitelendirildi. Şimdi bu değişimler iktidar partisinin il ve ilçe teşkilatlarında devam ediyor. Ancak teşkilatlardaki değişim her ne kadar metal yorgunluğu adı altında gerçekleşse de birtakım çekinceleri ve tepkileri de beraberinde getiriyor.

Yazılarımda sürekli değişim ve dönüşümün, yenilenmenin bu parti için ne kadar önemli olduğunu dile getiriyorum.

Diyorum ki:

Bursa özelinde Kabine değişimiyle başlayan, il ve ilçe bakanlarına kadar devam eden siyasi hiyerarşideki yenilenmeyi ana amacında doğru ve isabetli bulanlardanım”

Zira; Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partinin tepesinden itibaren bu yenilenme sürecini başlatmasa idi FETÖ gölgesi, metal yorgunluğu ve motivasyon eksikliği, halktan kopuk yönetim şekli ve yolsuzluk şaibeleri harmanında devam edecekti.

Sonuç mu? Tek kelimeyle hezimet.

Aynen 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi sandıktan çıkan istikrarsız bir tablo.

Bu sadece AK Parti’nin tek başına iktidar olma hevesi değil, ülkenin böylesine zor süreçten geçtiği dönemde koalisyonlarla yönetilmek demek tam anlamıyla parçalanmanın, bölünmenin ve hap olarak yutulmanın yolu demek.

İşte bu tehlikeyi öngören Cumhurbaşkanı Erdoğan partinin 2002’deki ruhuna, yani fabrika ayarlarına geri dönme noktasında değişim düğmesine geç olmadan bastı.  Bastı ama yerel bazda teşkilatlardaki değişim öyle görülüyor ki beraberinde birtakım sancıları da doğurdu. Fabrika ayarlarına geri dönülürken ayarlar bozuldu denecek türden gelişmeler yaşandığına dair iddialar partinin her kademesinde sıkça ve sesli olarak dile getiriliyor.

Küskünler veya kırgınlar olarak adlandırmayı doğru bulmuyorum ama yapılan değişimlerden rahatsız olan bir büyük topluluk oluşuyor ve bana da sürekli sitem ediyorlar:

“Hep bu değişimi ‘yerinde’ diye anlatıyorsun ya. Tek taraflı değerlendirme yapma, bizim değerlendirmelerimize de yer vermelisin!”

******                           ******                       ******

Bu kesimdeki genel kanı şöyle:

“Evet, Reis ‘Yenilenelim, teşkilatlarımızdaki motivasyonu artıralım, metal yorgunluğu içindeki arkadaşlar biraz dinlensin. Politikalarımızı da gözden geçirip Yeni Türkiye için milletimizle yürüyelim’ dedi. İyi bir siyasi karar. Ama Bursa açısından kısa sürede tehlikeli bir durum ortaya çıktı. Yenilenme öyle abartıldı ki partinin kapısının önünden geçmeyen, dün Reis’in davasına ve memleket meselelerine yandan bakanlar bugün yönetimlerde. Bu partinin önemli bir özelliği vardır, emeği ve yetişmiş insan gücünü asla silip atmaz. Ama bakıyoruz ki partinin kuruluşundan itibaren nerede olursa olsun görev almış arkadaşlarımız bir çırpıda kenara itiliverdi. Yönetimler genç ve tamamen yeni isimlerden oluştu.”

Değerlendirmeler içinde, partinin 11 ilçe başkanıyla göreve devam etmeme kararına tepki de var:

“11 ilçe başkanı ile yollarını ayırıyorsun. Hangi kritere göre? Başarı mı? Son seçimde, anketlerde, teşkilat içinde başarılı olan Osmangazi ve kendi şartlarında başarılı diyebileceğimiz Nilüfer’de de bunu uyguluyorsun. İlçe belediye başkanı ile ilçe başkanlığında uyum kriterine göre ise Orhaneli, Orhangazi’de neden yapmıyorsun? Bakın hâlâ Nilüfer’de aday arıyoruz. Neden? Çünkü burası zor bir bölge ve mevcudiyette çıta yüksek. Buraya bu saatten sonra, isim ve kişilik hiç fark etmez, Reis dışında kim gelirse gelsin CHP ve Bozbey’e çalışmış olur”

Eleştirilerin sonu ürkütücü bakış açısıyla bir noktada toplanıyor:

Yanlış uygulama ve tercihlerden kaynaklanan sıkıntılar partimize zarar veriyor. Yenilenme adı altında partinin hafızası hem Ankara’da hem Bursa’da sıfırlanıyor. Şimdi teşkilatlarda yarın toplum içinde ve seçim günü de sandıkta. Hani yazıyorsun ya, ‘Sandıktan istikrar çıkmalı’ diye… Bu değişim Reis’in istediği amacının dışına çıktı. Böyle giderse korkarız ki sandıktan bu şekilde de istikrar çıkmayacak.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.