Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Faruk Çelik, Büyükşehir için “Ben buradayım” dedi!

6 Mart 2018
207 kez okundu
Faruk Çelik, Büyükşehir için “Ben buradayım” dedi! için yorumlar kapalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıklarında 10 yılı aşkın görev alan Faruk Çelik, son 3 aydır  Bursa’da AK Parti teşkilatlarını, belediyeleri, STK’ları, esnaf odalarını, dernekleri ve gönüllü kuruluşları geziyor.

Çarşı, pazar ziyaretlerinde de bulunuyor.

İşte Faruk Çelik’in Bursa’da yaptığı bu geziler “Büyükşehir Belediye Başkanlığı için çalışıyor” iddialarının ortaya çıkmasına neden oldu.

Peki, gerçekten aday mı?

Bu sorunun cevabını, pazar günü Yeşil Hünkar’da biz basın mensuplarıyla bir araya geldiği sohbet toplantısında aldık.

******                           ******                                ******

Elbette soruya doğrudan “Evet adayım, çalışıyorum” demedi. Yılların tecrübeli siyasetçisi ve devlet adamı kimliğiyle zaten böyle bir cevap vermesi uygun olmaz.

Neticede söylediği gibi AK Parti’nin belediye başkan adaylığı belirleme noktasında işlettiği bir süreç ve belli kriterleri var.

Önce Bursa’nın yereldeki sorunlarını kimseyi hedef tahtasına oturtmadan anlattı. Ardından genel yönetimden alamadığı hizmet eksikliğini de dile getirdi.

Kendisinin Urfa’da siyaset yaptığı için ayrı kaldığı şu son 6 yıllık zaman diliminde Bursa’nın, İstanbul’un arka bahçesi haline getirildiğini üzülerek ifade etti.

Bu bağlamda önce “Bursa’nın sorunları ile ilgili bir yol haritası çıkarılması gerekiyor. dedi.

Sonra “Yükü taşıyabilecek birileri olsun” dedi. Ve akabinde salonda bulunan meslektaşlarımın “Evet aday” yorumunu çıkardığı şu cümleleri kurdu:

“Böyle bir mücadele içinde değilim. Ama Genel Merkez böyle bir görev verirse de görevden kaçmam, 5 sene gecemi gündüzüme katar çalışırım. Siyasi hiçbir hesabım yok. Derdim vatandaşa hizmet. Bu anlamda Bursa’ya da katacağım çok şeyler var”.

Seçimlere tam bir yıl kaldığını da hatırlatan Bakan Çelik “İstiyorum ki Bursa 1 yıl öncesinden hazırlıklı olsun. İcraat yapacak hazırlıklı kadrolara ihtiyaç var.” dedi ve uyardı:

“Yoksa Bursa yine çırak çıkar!”

*******                         *******                           ******

Çok doğru bir söz.

Bursa, Faruk Çelik’in Grup Başkanvekilliği ile kabinede görev yaptığı 2002-2011 yılları arasında hem yerel belediyecilik anlamında hem de genel iktidardan aldığı hizmet anlamında müthiş bir yatırım atağıyla karşı karşıya kaldı. Lakin son 6 yıldır Bursa birkaç önemli yatırım dışında kentsel gelişimde beklediği hizmetleri alamadı. Büyükşehir’deki değişimle son anda bir ivme yakaladı ama yeni Başkan Aktaş’ın da önünde hem proje üretecek hem yatırım yapacak ne zamanı, ne de maddi imkânı var.

Bu arada, sohbetimizde Faruk Çelik son 6 yıldır Bursa’da olmamasına rağmen kendisini kısır siyasi çekişmelerin içine katmak isteyen, hakkında birçok asılsız iddialar ortaya atan gazeteci ve siyasetçilere de çok sert tepkilerde bulundu. Son olarak Bursa’da yaptığı bu çalışmalardan rahatsız olanları da ihmal etmedi:

“Partimin bana pek çok payeler verdiği bir milletvekiliyim. Yaptığım çalışmaları şahsıma yönelik algılayıp rahatsızlık duyan varsa, kendisi rahatsızdır. Şu ucuz siyasetten uzak kalalım. Partim 2019’da bana nerede görev verir ve nerede ihtiyaç duyarsa ben oradayım”.

Bakan Faruk Çelik’le olan sohbet gerçekten keyifli idi. Başlarken “Serbest kürsü, herkes istediğini sorabilir” dedi, öyle de oldu. Sohbet sonrası anladık ki Çelik Bursa siyasetinin vazgeçilmezi. Ve o da bu sefer Bursa’da kalmaya niyetli!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.