Havadis16.com - 14 Kasım 2018, Çarşamba

Faruk Çelik sahaya indi

13 Aralık 2017
242 kez okundu
Faruk Çelik sahaya indi için yorumlar kapalı

Aslında Faruk Çelik’i çok iyi tanıyanlar bu başlığı beğenmeyip,  “O sahadan hiç çekilmedi ki!” diye itiraz edecekler.

Doğru da…

Bursa siyasetinin 2011 yılına kadar en belirleyici ismi idi. İstemeyerek Şanlıurfa’ya gönderilse de süreçte  hem Urfa milletvekilliğinin hem de ülke siyasetinde bakanlığının hakkını  verdi. Bursa siyasetinde aktif olarak yer almasa da Bursa ile bağını hiç koparmadı. Evi, ailesi, yakınları burada olduğu için hafta sonları sessizce geldi sessizce gitti. Yalnızca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini hiç beklemediği bir anda o Temmuz’da Jülide Sarıeroğlu’na devredince biraz bocaladı, biraz üzüldü, biraz kırgınlık yaşadı, biraz köşesine çekildi, yorgunluk attı ama yılların tecrübeli siyasetçisi olarak sahadan asla kopmadı.

Çelik şu sıralar hafta içini Ankara’da hafta sonlarını da genelde Bursa’da geçiriyor. Hatta Şanlıurfa’dan daha fazla Bursa’da diyebiliriz. Yani siyasi kulislerde konuşulanlar doğru, Bursa siyasetinde aktif olarak çalışmaya başladı. Ve her hafta sonu Bursa’da kendisini STK’lar, dernekler, odalar ve siyasi gruplar ağırlıyor. Geçen hafta sonu BESOB’a bağlı odaların temsilcileri ile beraberdi. BESOB Başkanı Arif Tak’ın davetiyle gerçekleşen Çelik-Palas Hotel’deki buluşmaya 150 oda temsilcisi katıldı.

Katılımın böylesine yüksek olduğu bu buluşma basına yansımadı. Çünkü Çelik bu tür davet aldığı toplantı ve görüşmeleri, buluşmaları genelde sessiz ve sedasız gerçekleştirmeyi, şova dönüştürmeyi istemiyor.

Benim de üyesi olduğum ve başkanlığını Dinçer Akyel’in yaptığı Yörük Türkmen Dernekleri’nin hafta sonu gerçekleşen kahvaltısına katılımı da öyle sessiz idi.  Şoförü ve koruması ile geldi.

******                            ******                                ******

Konuk, AK Parti’nin en güçlü isimlerinden, 1999’dan beri Meclis’te kesintisiz milletvekilliği yapan, 2007’den beri de bakanlık görevlerinde bulunan, tecrübeli devlet adamı olunca doğal olarak konumuz da hem yerel, hem genel siyaset oldu.

Şanlıurfa Milletvekili Çelik’in, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın partinin yenilenmesi ve değişimine yönelik izlediği politikayı doğru bulmakla beraber yereldeki yönetim tarzından kaynaklanan birtakım çekinceleri var. Bunları bizlerle paylaşmadı ama siyaseti yakından takip eden ve özellikle de AK Parti’nin içinden biri olarak üstü örtülü bazı cümlelerinin ne anlama geldiğini, neyi söylemek istediğini anladığımı sanıyorum.

Değişim ve yenilenme sürecinde önemli bir tehlikeye de dikkat çekti:

AK Parti bu ülkeye yenilikleri getiren, reformları gerçekleştiren ve birçok alanda değişimle beraber moderniteyi sağlayan partidir. Elbette değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak, ülkenin lokomotifi olmak için sürekli hem kendini, hem kadrolarını hem de politikalarını gözden geçirip, yenileyecektir. Ama bunu yaparken partinin hafızasının da silinmemesi gerekir.”

******                             ******                          ******

Parti hafızasının kaybolma tehlikesinin, sadece Bakan Çelik tarafından dile getirilmediğini de belirtmeliyim. Son dönemde partinin eski ve önemli isimleri de sohbetlerinde, değerlendirmelerinde buna benzer kaygılarını çekinmeden ifade ediyorlar.

Bakan Çelik, sohbet arasında bir cümle daha sarf etti ki bu da dikkat çekti:

Önümüzdeki günlerde Bursa’da geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyip, görüşlerimi ve hakkımda çıkan bazı eleştirileri cevaplayacağım.”

Bu demektir ki Bakan Çelik Bursa siyasetinde eskisi gibi yine ağırlığını hissettirmek üzere sahalarda!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.