Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Felçli hastalara Bursa’dan umut ışığı

15 Mart 2013
Felçli hastalara Bursa’dan umut ışığı için yorumlar kapalı
Felçli hastalara Bursa’dan umut ışığı

Kafa travmasına bağlı yürüme bozuklukları, beyin kanamasına bağlı gelişen kol ve bacak felçleri, çocuklardaki beyin felçleri (serebral palsy), multipl skleroz, parkinson hastalığı ya da ortopedik sorunlardan dolayı uzun süreli yatmaya bağlı yürüme fonksiyonunu kaybetmiş hastalarda kullanabilecek olan yürüme robotu Bursa’da hizmete başladı.

Türkiye’de çok az merkezde bulunan yürüme robotu özel bir fizik tedavi ve tıp merkezinde yürüyemeyen hastalar için umut ışığı oldu. Özellikle omurilik yaralanmaları, kafa travmaları, ortopedik ve nörolojik hastalıklara bağlı yürüme bozukluklarının tedavisinde kullanılan yürüme robotu, bir bilgisayar programı sayesinde hasar gören bacağa normal yürüme hareketleri yaptırarak beyne hareketlerin orijinalini hatırlatıyor ve tedavi sürecine destek veriyor.
BİSİKLETE İLK BİNDİĞİMİZ GÜN GİBİ
Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Ferda Firdin: ”Cihazı ilk bisiklete bindiğiniz güne benzetebiliriz, önce dört tekerlek yardımıyla kullanırken bir süre sonra denge sorunumuzu çözüp iki tekerleğe geçebiliyoruz. Cihaz da tam bunu yapmaya çalışıyor. Bilgisayar programı desteğiyle hasta, hasar görmüş olan bacağını normal zamanlardaki gibi kullanabiliyor. Bu durum da hastanın unutmuş olduğu hareketin orjinali beyne hatırlatılmış oluyor. Vücuda bir uyarı sinyali gibi değerlendirilebilecek sistemle hasta yavaş yavaş ama sağlam adımlarla sağlığına kavuşuyor.” dedi.
Bu tür hastalıkların fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin normal şartlarda oldukça ağrılı geçtiğini belirten Uzm. Dr. Ferda Firdin, bu cihaz sayesinde hasta acı duymadan tedavi edilebildiği gibi birçok hastalığın ilacı olan moral ve motivasyonu da kazandığının altını çizdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.