Havadis16.com - 18 Temmuz 2018, Çarşamba

Filistinli tutuklular hastanelik oldu

28 Mayıs 2014
Filistinli tutuklular hastanelik oldu için yorumlar kapalı
Filistinli tutuklular hastanelik oldu
İsrail hapishanelerinde 34 gün önce açlık grevi başlatan Filistinli tutuklulardan 40’ı hastanelere kaldırıldı.

İsrail hapishanelerinde 34 gün önce açlık grevi başlatan Filistinli tutuklulardan 40’ının sağlık durumlarının kötüye gitmesi üzerine hastanelere kaldırıldığı bildirildi.

İsrail Kanal 2 televizyonunun haberine göre, İsrail hapishaneler yönetimi, açlık grevindeki 40 tutukluyu sağlık durumlarının kötüye gitmesi üzerine Wolfson, Tel Hashomer, Afula, Sharon, Kaplan, Barzilai ve Soroka hastanelerine kaldırdı. Haberde, bazı tutukluların tıbbi yardımı reddettiği ifade edildi.

İsrail yönetiminin idari tutuklama siyasetini protesto etmek için başlatılan açlık grevini yöneten Açlık Grevi Yüksek Komitesi’nden yapılan açıklamada da İsrail’in güneyindeki Nafha ve Negev ile Ramallah yakınında bulunan Ofer tutuklama merkezlerinde Hamas mensubu tutukluların da idari tutuklulara destek için perşembe günü açlık grevi başlatacakları belirtildi.

Yaklaşık bin 500 tutuklunun açlık grevine başlayacağı kaydedilen açıklamada, açlık grevi başlatma kararının,İsrail hapishaneleri yönetiminin 34 günden beri açlık grevinde olan tutuklulara yönelik tutumunu sürdürmesi üzerine alındığı ifade edildi.

Filistin’de 120 idari tutuklu, nisan ayında İsrail’in idari tutukluma uygulamasını protesto etmek amacıyla açlık grevine başlamış, bu sayı diğer mahkumların da desteğiyle 350’ye ulaşmıştı.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak “idari tutuklama” adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

Gazze’deki Filistin Hükümeti Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 5 bin 200 Filistinli tutuklu var. Bunların 191’i idari tutuklu olarak İsrail hapishanelerinde bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.