Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

GEMLİK’TE MADDE BAĞIMLIĞI ZİRVESİ

18 Ocak 2016
GEMLİK’TE MADDE BAĞIMLIĞI ZİRVESİ için yorumlar kapalı
GEMLİK’TE MADDE BAĞIMLIĞI ZİRVESİ

Gemlik Kaymakamlığı, Gemlik Belediyesi ve Gemlik Kent Konseyi’nin birlikte organize ettiği, “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” konulu toplantı Bursa Büyükşehir Belediyesi Atatepe Sosyal Tesislerinde yapıldı. Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Garnizon Komutanı P. Kurmay Albay Namık Kemal Çil, Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, Emniyet Müdürü Cafer Gündoğdu, Jandarma Komutanı Coşkun Çorapçı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı büyük ilgi gördü. GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akıt, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Beki, Sivil Toplum Örgütü Yöneticileri, Halk sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezleri Yöneticileri, Hastane Başhekimi Dr. Şahmeran Çelenkoğlu’nun da yer aldığıtoplantıda, madde bağımlılığı ile mücadele konusunda yapılan çalışmalar ve yapılması gerekenler konuşuldu.

Madde Bağımlılığının bireylerin ve toplumun geleceğini tehdit eden, huzur ve güvenliği derinden sarsan bir olgu olduğuna dikkat çeken Kaymakam Cahit Işık, madde bağımlılığına olan arz ve talep azaltımı konusunda gelinen noktayı anlattı. Gemlik Belediyesi, Kent Konseyi, Emniyet Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yapılan onlarca projenin alt yapısında da madde bağımlılığı konusunda bilinçlendirme, madde bağımlılığına yol açan koşulların giderilmesi ve öğrenciler ile velilere sahip çıkılmasının amaçlandığını hatırlatan Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, “Eğitimde Lider Öğretmenler”, “Kültürüne Sahip Çık”, “0-18 Yaş Aile Eğitim Programları”, “Öğrencilere öğlen yemeği verilmesi”, “Mutlu Aile Mutlu Gelecek”, “Sporla Başarmak”, “Tek Ebeveynli Çocukların Eğitimi”, “Yetim Çocuklara Sahip Çıkalım” ve “Değerler Projesi” gibi projelerin devam edeceğini vurguladı.

Gemlik’te 2015 yılında madde bağımlılığı ile ilgili 47 olay meydana geldiğini, 2’sinin yaşı 18’den küçük 66 kişinin yakalanıp, 2 kişinin tutuklandığı bilgisini veren Kaymakam Cahit Işık, hukuki ve teknik çalışmalar tamamlandıktan sonra ortalama altı ayda bir operasyonlar yapıldığını anlattı. Arz ve talep azaltımına önem verdiklerini, çünkü bağımlılık sonrasında geri dönüşün zor ve pahalı olduğunun altını çizen Cahit Işık, Gemlik’te madde bağımlılığı oranını en asgariye indirmek için tüm birimlerin büyük bir mücadele verdiğini söyledi.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’da, spor tesisleri, gençlik merkezleri ve gençlere yönelik yatırımları anlatarak, sportif, kültürel ve sosyal tüm etkinliklerin maddi boyutunun da Gemlik Belediyesi tarafından karşılandığını hatırlattı. Boşaltılan Adliye eski binasını da Gençlik Merkezi yapmak istediklerini ancak Mal Müdürlüğünün itirazına takıldıklarını kaydeden Refik Yılmaz, “kaymakamlık kanalıyla Defterdarlığa yazı yazılmasını ve bu itirazın kalkmasını istiyoruz. Biz burasını Gençlik Merkezi yapmak istiyoruz, kamu zararı olur diyorlar. Asıl gençleri kaybedersek kamu zararı olur” diye konuştu. Gemlik’te uluslararası düzeyde Karate, Enduro, Yelken, Motokros, Judo ve Güreş turnuvaları düzenlenebildiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Refik Yılmaz, madde bağımlılarının mekânları haline gelme potansiyeli olan 180’nin üzerinde metruk binayı da yıktıklarını anımsatarak, Gemlik Belediyesinin gençlere, tarihe, kültüre ve sanata yönelik yatırımlarının süreceğini belirtti.

Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim’de, kültürel ve sportif organizasyonların önemine vurgu yaparak, hükümetin üniversite ve TEGO sınavlarında spor yapan gençlere puan verme uygulamasını da desteklediklerini açıkladı.

 

GEMLİK’TE MADDE BAĞIMLIĞI ZİRVESİ Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.