Havadis16.com - 19 Haziran 2018, Salı

Giysiler insana ve doğaya nefes katacak

19 Ağustos 2016
Giysiler insana ve doğaya nefes katacak için yorumlar kapalı
Giysiler insana ve doğaya nefes katacak

Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında kullanılmayan giysiler artık kumbarada buluşup, İnsanlığa ve doğaya nefes verecek. İznik Belediyesi Sosyal Belediyecilik anlayışı ile Cam ve Plastik atıkları geri dönüşüme kazandırmasının ardından şimdi ise ” Kullanılmış Giysi ve Ayakkabı Kumbara” projesini hayata geçirdi.

İznik Belediyesi ve TeamTex  Firması ile Geri Dönüşüm ve Kazanım  Ortak projesi ile ‘Kullanılmış Giysi ve Ayakkabı Kumbaraları’ yerlerine konuldu. Belediye Başkanı Osman Sargın şehrin farklı 10 noktasına kumbaraların yerleştirildiğini belirtti. Kullanılmayan kıyafetlerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmesini kolaylaştırmak ve kullanılmayacak durumda olan kıyafet ile ayakkabıların da geri dönüşüme kazandırılmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen ‘Kullanılmış Giysi ve Ayakkabı Kumbaraları’ şehrin farklı noktalarına yerleştirilmeye başlandı.

Vatandaşlar kullanmadıkları veya artık eskidiği için kullanılmayacak durumda olan kıyafet ve ayakkabıları İlçenin muhtelif noktalarındaki bu kumbaralara atacak. Kumbaralar belli aralıklarla görevli firma tarafından boşaltılacak. İçerisinden çıkan kıyafetler önce ayrıştırılarak halen kullanılabilir durumda olanlar ayrılıp ihtiyaç sahiplerine “Sevgi Market” vasıtası ile ulaştırılacak. Kullanılmayacak durumda olanlar ise geri dönüştürülecek.

 

BAŞKAN SARGIN ” GİYMİYORSANIZ İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ SİZ GİYDİRİN”

Belediye Başkanı Osman Sargın, İznik’te ilk etapta 10 farklı noktaya yerleştirilecek olan kullanılmış giysi ve ayakkabı kumbaralarıyla ilgili İznik Belediyesi Milli İrade Meydanı önünde açıklama yaptı. İlk kumbaranın yerleştirildiği Milli İrade Meydanında çalışma hakkında bilgi veren Sargın, kumbaranın çalışma işleyişini inceleyerek giysileri doldurdu.

 

Giysi atıkları toplanma projesi kapsamında hem ihtiyaç sahipleri hem de geri dönüşüm ile hayat bulan proje hakkında konuşan başkan Sargın, “Öncelikle şunu ifade edeyim biz bu çalışmayı Teamtex firmasıyla birlikte gerçekleştireceğiz. Giysi ve Ayakkabı geri dönüşümü hakkında firma yetkilileri ile protokolü imzaladık. Bu protokol sayesinde ilçemizdeki giysi ve ayakkabı geri dönüşümü önümüzdeki 3 yıl boyunca Teamtex firması tarafından toplanacak. Bunun yanında ilçemizin muhtelif yerlerine koyduğumuz  bu kumbaralar ne işe yarayacak ? Her türlü ayakkabı, giysi ve kıyafetin şekli ile şemalinin ne olduğu önemli olmadan her türlü eşyayı insanlar çöp yerine buraya atarak daha sonra değerlendirilmesi noktasında katkıda bulunacaklar. Bunlar bir merkezde ayrılarak kullanılacak durumda olanlar kullanılacak, kullanılmayacak durumda olanlar da geri dönüşüme gidecek.Bu kapsamda ilçemizde İznik Belediyesi Milli İrade Meydanı, İznik Dörtyol mevkisi, Kılıçaslan Okulu Önü, İznik Garajı, 1. Murat Hamamı Önü, Orman İşletme Şefliği Önüne, Bazilika Karşısına, Darka Tatil köyü içine, Umut Sitesi önüne ve İznik Sahili gibi noktalara 10 adet kumbara yerleştirildi” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.